azuracast - en to sv_SE translation catalogue (1283 entries)

en: # Episodes
sv_SE: # Avsnitt

en: # Songs
sv_SE: # Låtar

en: %{ dj } is now live on %{ station }! Tune in now: %{ url }
sv_SE: %{ dj } är nu live på %{ station }! Lyssna nu: %{ url }

en: A name for this stream that will be used internally in code. Should only contain letters, numbers, and underscores (i.e. "stream_lofi").
sv_SE: Ett namn för denna ström som kommer att användas internt i kod. Bör endast innehålla bokstäver, siffror och understreck (dvs. "stream_lofi").

en: A unique identifier (i.e. "G-A1B2C3D4") for this measurement stream.
sv_SE: En unik identifierare (dvs "G-A1B2C3D4") för denna mätström.

en: About Release Channels
sv_SE: Om Släppta kanaler

en: Access Key ID
sv_SE: ID för åtkomstnyckel

en: Access Token
sv_SE: Åtkomsttoken

en: Account is Active
sv_SE: Kontot är aktiverat

en: Account List
sv_SE: Kontolista

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Add API Key
sv_SE: Lägg till API-nyckel

en: Add Custom Field
sv_SE: Lägg till anpassat fält

en: Add Episode
sv_SE: Lägg till avsnitt

en: Add Files to Playlist
sv_SE: Lägg till filer i spellistan

en: Add HLS Stream
sv_SE: Lägg till HLS-ström

en: Add Mount Point
sv_SE: Skapa monteringspunkt

en: Add New GitHub Issue
sv_SE: Skapa nytt GitHub-ärende

en: Add Playlist
sv_SE: Lägg till ny spellista

en: Add Podcast
sv_SE: Lägg till podcast

en: Add Remote Relay
sv_SE: Lägg till fjärrrelä

en: Add Role
sv_SE: Lägg till roll

en: Add Schedule Item
sv_SE: Lägg till Schemaläggning

en: Add SFTP User
sv_SE: Lägg till SFTP-användare

en: Add Station
sv_SE: Lägg till station

en: Add Storage Location
sv_SE: Lägg till lagringsplats

en: Add Streamer
sv_SE: Lägg till Streamer

en: Add User
sv_SE: Lägg till användare

en: Add Web Hook
sv_SE: Lägg till Web Hook

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Advanced Configuration
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Advanced Manual AutoDJ Scheduling Options
sv_SE: Avancerade manuella AutoDJ schemaläggningsalternativ

en: Aggregate listener statistics are used to show station reports across the system. IP-based listener statistics are used to view live listener tracking and may be required for royalty reports.
sv_SE: Aggregata lyssnare statistik används för att visa stationsrapporter över hela systemet. IP-baserad lyssnarstatistik används för att se live lyssnarspårning och kan krävas för royaltyrapporter.

en: Album Art
sv_SE: Skivomslag

en: All listed domain names should point to this AzuraCast installation. Separate multiple domain names with commas.
sv_SE: Alla listade domännamn bör peka på denna AzuraCast-installation. Separera flera domännamn med kommatecken.

en: All Playlists
sv_SE: Alla spellistor

en: All Podcasts
sv_SE: Alla podcasts

en: All values in the NowPlaying API response are available for use. Any empty fields are ignored.
sv_SE: Alla värden i NowPlaying API-svaret är tillgängliga för användning. Alla tomma fält ignoreras.

en: Allow Requests from This Playlist
sv_SE: Tillåt önskemål från den här spellistan

en: Allow Song Requests
sv_SE: Tillåt låtönksningar

en: Allow Streamers / DJs
sv_SE: Tillåt streamare / DJs

en: Allowed IP Addresses
sv_SE: Tillåtna IP-adresser

en: Always Use HTTPS
sv_SE: Använd alltid HTTPS

en: Amplify: Amplification (dB)
sv_SE: Förstärkning: Förstärkning (dB)

en: An error occurred while loading the station profile:
sv_SE: Ett fel inträffade vid inläsning av kanalprofilen:

en: Analyze and reprocess the selected media
sv_SE: Analysera och bearbeta det valda mediet

en: API Documentation
sv_SE: API-dokumentation

en: API Key Description/Comments
sv_SE: API Key Beskrivning/Kommentarer

en: API Keys
sv_SE: API-nycklar

en: API Version
sv_SE: API version

en: Apply for an API key at Last.fm
sv_SE: Ansök om en API-nyckel hos Last.fm

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker ?

en: Artwork
sv_SE: Konstverk

en: Artwork must be a minimum size of 1400 x 1400 pixels and a maximum size of 3000 x 3000 pixels for Apple Podcasts.
sv_SE: Original måste ha en minsta storlek på 1400 x 1400 pixlar och en maximal storlek på 3000 x 3000 pixlar för Apple Podcasts.

en: Attempt to Automatically Retrieve ISRC When Missing
sv_SE: Försök att automatiskt hämta ISRC när det saknas

en: Audio Bitrate (kbps)
sv_SE: Ljud bithastighet (kbps)

en: Audio Format
sv_SE: Ljudformat

en: Audio transcoding applications like Liquidsoap use a consistent amount of CPU over time, which gradually drains this available credit. If you regularly see stolen CPU time, you should consider migrating to a VM that has CPU resources dedicated to your instance.
sv_SE: Ljud omkodning program som Liquidsoap använder en konsekvent mängd CPU över tiden, vilket gradvis dränerar denna tillgängliga kredit. Om du regelbundet ser stulen CPU-tid, bör du överväga att migrera till en VM som har CPU-resurser avsedda för din instans.

en: Audit Log
sv_SE: Revisionslogg

en: Author
sv_SE: Upphovsman

en: AutoDJ Bitrate (kbps)
sv_SE: AutoDJ bithastighet (kbps)

en: AutoDJ Disabled
sv_SE: AutoDJ inaktiverad

en: AutoDJ Format
sv_SE: AutoDJ-format

en: AutoDJ has been disabled for this station. No music will automatically be played when a source is not live.
sv_SE: AutoDJ har inaktiverats för den här stationen. Ingen musik spelas automatiskt när en källa inte är live.

en: AutoDJ Queue
sv_SE: AutoDJ kö

en: AutoDJ Queue Length
sv_SE: AutoDJ kölängd

en: AutoDJ Service
sv_SE: AutoDJ tjänst

en: Automatic Backups
sv_SE: Automatiska säkerhetskopior

en: Automatically Scroll to Bottom
sv_SE: Bläddra automatiskt till botten

en: Automatically Set from ID3v2 Value
sv_SE: Ställ automatiskt in från ID3v2-värde

en: Available Logs
sv_SE: Tillgängliga loggar

en: Avatar Service
sv_SE: Avatar tjänst

en: Average Listeners
sv_SE: Genomsnittliga lyssnare

en: Avoid Duplicate Artists/Titles
sv_SE: Undvik duplicerade artister/titlar

en: AzuraCast First-Time Setup
sv_SE: AzuraCast första gången installation

en: AzuraCast Instance Name
sv_SE: AzuraCast-instans namn

en: AzuraCast ships with a built-in free IP geolocation database. You may prefer to use the MaxMind GeoLite service instead to achieve more accurate results. Using MaxMind GeoLite requires a license key, but once the key is provided, we will automatically keep the database updated.
sv_SE: AzuraCast skickas med en inbyggd gratis IP-geolocation databas. Du kanske föredrar att använda MaxMind GeoLite-tjänsten istället för att uppnå mer exakta resultat. Använda MaxMind GeoLite kräver en licensnyckel, men när nyckeln är tillhandahållen, kommer vi automatiskt att hålla databasen uppdaterad.

en: AzuraCast Update Checks
sv_SE: AzuraCast Uppdateringskontroller

en: AzuraCast User
sv_SE: AzuraCast-användare

en: AzuraCast uses a role-based access control system. Roles are given permissions to certain sections of the site, then users are assigned into those roles.
sv_SE: AzuraCast använder ett rollbaserat tillgång kontrollsystem. Roller ges behörighet till vissa delar av webbplatsen, sedan användare tilldelas dessa roller.

en: AzuraCast will scan the uploaded file for matches in this station's music library. Media should already be uploaded before running this step. You can re-run this tool as many times as needed.
sv_SE: AzuraCast kommer att skanna den uppladdade filen för matcher i den här stationens musikbibliotek. Media bör redan ha laddats upp innan du kör detta steg. Du kan använda denna tjänst hur många gånger du vill.

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Backing up your installation is strongly recommended before any update.
sv_SE: Det rekommenderas starkt att du säkerhetskopiera din installation innan någon uppdatering görs.

en: Backup
sv_SE: Säkerhetskopiera

en: Backup Format
sv_SE: Format för säkerhetskopiering

en: Backups
sv_SE: Säkerhetskopior

en: Banned Countries
sv_SE: Förbjudna länder

en: Banned IP Addresses
sv_SE: Förbjudna IP-adresser

en: Banned User Agents
sv_SE: Förbjudna användaragenter

en: Base Station Directory
sv_SE: Bas Station katalog

en: Base Theme for Public Pages
sv_SE: Bastema för offentliga sidor

en: Basic Info
sv_SE: Grundläggande information

en: Basic Information
sv_SE: Grundläggande information

en: Best & Worst
sv_SE: Bästa & Sämsta

en: Best Performing Songs
sv_SE: Låtar med bäst utförande

en: Bit Rate
sv_SE: Bit hastighet

en: Branding
sv_SE: Varumärke

en: Branding Settings
sv_SE: Inställningar för varumärket

en: Broadcast AutoDJ to Remote Station
sv_SE: Sänd AutoDJ till Remote Station

en: Broadcasting
sv_SE: Sändning

en: Broadcasting Service
sv_SE: Tjänster för sändning

en: Broadcasts
sv_SE: Sändningar

en: Browser
sv_SE: Webbläsare

en: Browser Icon
sv_SE: Webbläsarens ikon

en: Browsers
sv_SE: Webbläsare

en: Bucket Name
sv_SE: Bucket Namn

en: Bulk Media Import/Export
sv_SE: Importera/exportera massmedia

en: By default, radio stations broadcast on their own ports (i.e. 8000). If you're using a service like CloudFlare or accessing your radio station by SSL, you should enable this feature, which routes all radio through the web ports (80 and 443).
sv_SE: Som standard sänds radiostationer på sina egna portar (dvs. 8000). Om du använder en tjänst som CloudFlare eller använder din radiostation via SSL, bör du aktivera denna funktion, som leder all radio genom webbportarna (80 och 443).

en: Cached
sv_SE: Cachad

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Change
sv_SE: Ändra

en: Change Password
sv_SE: Ändra lösenord

en: Changes
sv_SE: Ändringar

en: Character Set Encoding
sv_SE: Teckenuppsättning Kodning

en: Chat ID
sv_SE: Chatt-ID

en: Check for Updates
sv_SE: Leta efter uppdateringar

en: Check Web Services for Album Art for "Now Playing" Tracks
sv_SE: Kolla webbtjänster för skivomslag för "Spelar nu"

en: Check Web Services for Album Art When Uploading Media
sv_SE: Kontrollera webbtjänster för skivomslag vid uppladdning av media

en: Choose a method to use when transitioning from one song to another. Smart Mode considers the volume of the two tracks when fading for a smoother effect, but requires more CPU resources.
sv_SE: Välj en metod att använda vid övergången från en låt till en annan. Smart läge överväger volymen av de två spåren när övergången sker för en jämnare effekt, men kräver mer CPU-resurser.

en: Choose a name for this webhook that will help you distinguish it from others. This will only be shown on the administration page.
sv_SE: Välj ett namn på denna webhook som hjälper dig att skilja den från andra. Detta visas bara på administrationssidan.

en: Choose a new password for your account.
sv_SE: Skapa ett nytt lösenord till ditt konto.

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Clear All Message Queues
sv_SE: Rensa alla meddelandeköer

en: Clear Artwork
sv_SE: Rensa konstverk

en: Clear Cache
sv_SE: Rensa cache

en: Clear File
sv_SE: Rensa fil

en: Clear Image
sv_SE: Rensa bild

en: Clear List
sv_SE: Rensa lista

en: Clear Media
sv_SE: Rensa media

en: Clear Pending Requests
sv_SE: Rensa väntande önskningar

en: Clear Queue
sv_SE: Rensa kö

en: Clear Upcoming Song Queue
sv_SE: Rensa kommande låtkö

en: Clearing the application cache may log you out of your session.
sv_SE: Rensa programcachen kan logga ut dig från din session.

en: Click "Generate new license key".
sv_SE: Klicka på "Generera ny licensnyckel".

en: Click "New Application"
sv_SE: Klicka på "Nytt program"

en: Click the "Preferences" link, then "Development" on the left side menu.
sv_SE: Klicka på länken "Inställningar" och sedan "Utveckling" på menyn till vänster.

en: Click the button below to generate a CSV file with all of this station's media. You can make any necessary changes, and then import the file using the file picker on the right.
sv_SE: Klicka på knappen nedan för att generera en CSV-fil med all denna stations media. Du kan göra nödvändiga ändringar, och sedan importera filen med hjälp av filväljaren till höger.

en: Click the button below to retry loading the page.
sv_SE: Klicka på knappen nedan för att försöka ladda sidan igen.

en: Client
sv_SE: Klient

en: Clients
sv_SE: Klienter

en: Clients by Connected Time
sv_SE: Klienter av ansluten tid

en: Clients by Listeners
sv_SE: Klienter av lyssnare

en: Clone
sv_SE: Klona

en: Clone Station
sv_SE: Klona station

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Code from Authenticator App
sv_SE: Kod från Autentiseringsapp

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Complete the setup process by providing some information about your broadcast environment. These settings can be changed later from the administration panel.
sv_SE: Slutför installationsprocessen genom att tillhandahålla viss information om din sändningsmiljö. Dessa inställningar kan ändras senare från administrationspanelen.

en: Configure
sv_SE: Konfigurera

en: Configure Backups
sv_SE: Konfigurera säkerhetskopior

en: Confirm New Password
sv_SE: Bekräfta nytt lösenord

en: Connected AzuraRelays
sv_SE: Anslutna AzuraReläer

en: Connection Information
sv_SE: Anslutningsinformation

en: Contains explicit content
sv_SE: Innehåller explicit innehåll

en: Continue the setup process by creating your first radio station below. You can edit any of these details later.
sv_SE: Fortsätt installationsprocessen genom att skapa din första radiostation nedan. Du kan redigera någon av dessa uppgifter senare.

en: Continuous Play
sv_SE: Kontinuerlig uppspelning

en: Control how this playlist is handled by the AutoDJ software.
sv_SE: Styr hur denna spellista hanteras av AutoDJ-programvaran.

en: Copies older than the specified number of days will automatically be deleted. Set to zero to disable automatic deletion.
sv_SE: Kopior äldre än det angivna antalet dagar kommer automatiskt att raderas. Sätt till noll för att inaktivera automatisk borttagning.

en: Copy to Clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Copy to New Station
sv_SE: Kopiera till ny station

en: Countries
sv_SE: Länder

en: Country
sv_SE: Land

en: CPU Load
sv_SE: CPU Laddning

en: CPU Stats Help
sv_SE: CPU statistik hjälp

en: Create a New Radio Station
sv_SE: Skapa en ny radiostation

en: Create Account
sv_SE: Skapa konto

en: Create an account on the MaxMind developer site.
sv_SE: Skapa ett konto på MaxMinds utvecklarsida.

en: Create and Continue
sv_SE: Skapa och fortsätt

en: Create custom fields to store extra metadata about each media file uploaded to your station libraries.
sv_SE: Skapa anpassade fält för att lagra extra metadata om varje mediefil som laddas upp till dina stationsbibliotek.

en: Create Directory
sv_SE: Skapa katalog

en: Create New Key
sv_SE: Skapa ny nyckel

en: Crossfade Duration (Seconds)
sv_SE: Övertoning varaktighet (sekunder)

en: Crossfade Method
sv_SE: Övertoningsmetod

en: Current Configuration File
sv_SE: Nuvarande konfigurationsfil

en: Current Custom Fallback File
sv_SE: Aktuell egen reservfil

en: Current Installed Version
sv_SE: Nuvarande installerad version

en: Current Intro File
sv_SE: Nuvarande Intro fil

en: Current Password
sv_SE: Nuvarande lösenord

en: Current Podcast Media
sv_SE: Aktuell podcast media

en: Custom API Base URL
sv_SE: Anpassad API-bas-URL

en: Custom Branding
sv_SE: Anpassad Branding

en: Custom Configuration
sv_SE: Anpassad konfiguration

en: Custom CSS for Internal Pages
sv_SE: Anpassad CSS för interna sidor

en: Custom CSS for Public Pages
sv_SE: Anpassad CSS för offentliga sidor

en: Custom Cues: Cue-In Point (seconds)
sv_SE: Anpassade Cues: Cue-In Point (sekunder)

en: Custom Cues: Cue-Out Point (seconds)
sv_SE: Anpassade Cues: Cue-Out Point (sekunder)

en: Custom Fading: Fade-In Time (seconds)
sv_SE: Anpassad Fading: Fade-In Tid (sekunder)

en: Custom Fading: Fade-Out Time (seconds)
sv_SE: Anpassad Fading: Fade-Out tid (sekunder)

en: Custom Fallback File
sv_SE: Anpassad Fallback fil

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Custom Frontend Configuration
sv_SE: Anpassad Frontend konfiguration

en: Custom JS for Public Pages
sv_SE: Anpassad JS för offentliga sidor

en: Customize
sv_SE: Anpassa

en: Customize Administrator Password
sv_SE: Anpassa administratörslösenord

en: Customize AzuraCast Settings
sv_SE: Anpassa AzuraCast-inställningar

en: Customize Broadcasting Port
sv_SE: Anpassa sändningsporten

en: Customize Copy
sv_SE: Anpassa kopia

en: Customize DJ/Streamer Mount Point
sv_SE: Anpassa DJ/Streamer monteringspunkt

en: Customize DJ/Streamer Port
sv_SE: Anpassa DJ/Streamer-port

en: Customize Internal Request Processing Port
sv_SE: Anpassa intern begäran bearbetningsporten

en: Customize Source Password
sv_SE: Anpassa källlösenord

en: Customize the number of songs that will appear in the "Song History" section for this station and in all public APIs.
sv_SE: Anpassa antalet låtar som kommer att visas i sektionen "Song History" för denna station och i alla publika API:er.

en: Dashboard
sv_SE: Startsida

en: Days of Playback History to Keep
sv_SE: Dagar av uppspelningshistorik att behålla

en: Deactivate Streamer on Disconnect (Seconds)
sv_SE: Inaktivera Streamer vid frånkoppling (sekunder)

en: Default Album Art
sv_SE: Standard-skivomslag URL

en: Default Album Art URL
sv_SE: Standard-skivomslag URL

en: Default Avatar URL
sv_SE: Standard Avatar URL

en: Default Mount
sv_SE: Förvalt Mount

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete Album Art
sv_SE: Ta bort skivomslag

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Directory
sv_SE: Katalog

en: Directory Name
sv_SE: Katalogens namn

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disable Two-Factor
sv_SE: Inaktivera tvåfaktorsfaktor

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disconnect Streamer
sv_SE: Koppla ifrån Streamer/DJ

en: Discord Web Hook URL
sv_SE: Discords webb-krok URL

en: Disk caching makes a system much faster and more responsive in general. It does not take memory away from applications in any way since it will automatically be released by the operating system when needed.
sv_SE: Diskcachelagring gör ett system mycket snabbare och mer lyhört i allmänhet. Det tar inte minne bort från program på något sätt eftersom det automatiskt kommer att släppas av operativsystemet när det behövs.

en: Disk Space
sv_SE: Diskutrymme

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: DJ/Streamer Buffer Time (Seconds)
sv_SE: DJ/Streamer Bufferttid (sekunder)

en: Domain Name(s)
sv_SE: Domännamn

en: Donate to support AzuraCast!
sv_SE: Donera för att stödja AzuraCast!

en: Download
sv_SE: Hämta

en: Download CSV
sv_SE: Ladda ner CSV

en: Download M3U
sv_SE: Hämta M3U

en: Download PLS
sv_SE: Hämta PLS

en: Download the appropriate binary from the Stereo Tool downloads page:
sv_SE: Ladda ner lämplig binär från Stereo Tool nedladdningar sida:

en: Download the Linux x64 binary from the Shoutcast Radio Manager:
sv_SE: Hämta Linux x64-binärfilen från Shoutcast Radio Manager:

en: Drag file(s) here to upload or
sv_SE: Dra fil(er) hit för att ladda upp eller

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Duplicate Playlist
sv_SE: Duplicera spellista

en: Duplicate Prevention Time Range (Minutes)
sv_SE: Duplicera tid för förebyggande (protokoll)

en: Duplicate Songs
sv_SE: Duplicera låtar

en: E-Mail
sv_SE: E-postadress

en: E-mail Address
sv_SE: E-postadress

en: E-mail Address (Optional)
sv_SE: E-postadress (valfritt)

en: E-mail addresses can be separated by commas.
sv_SE: E-postadresserna kan separeras med kommatecken.

en: E-mail Delivery Service
sv_SE: E-Post leveransservice

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Branding
sv_SE: Redigera varumärke

en: Edit Liquidsoap Configuration
sv_SE: Redigera Liquidsoap konfiguration

en: Edit Media
sv_SE: Redigera media

en: Edit Profile
sv_SE: Redigera profil

en: Edit Station Profile
sv_SE: Redigera Stationsprofil

en: Embed Code
sv_SE: Inbäddad kod

en: Embed Widgets
sv_SE: Inbäddad widgets

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable Advanced Features
sv_SE: Aktivera avancerade funktioner

en: Enable AutoDJ
sv_SE: Aktivera AutoDJ

en: Enable Broadcasting
sv_SE: Aktivera sändning

en: Enable certain advanced features in the web interface, including advanced playlist configuration, station port assignment, changing base media directories and other functionality that should only be used by users who are comfortable with advanced functionality.
sv_SE: Aktivera vissa avancerade funktioner i webbgränssnittet, inklusive avancerad spellista konfiguration, station port tilldelning, ändra basmedia kataloger och andra funktioner som endast bör användas av användare som är bekväma med avancerad funktionalitet.

en: Enable Downloads on On-Demand Page
sv_SE: Aktivera hämtningar på On-Demand-sida

en: Enable HTTP Live Streaming (HLS)
sv_SE: Aktivera HTTP Live Streaming (HLS)

en: Enable listeners to request a song for play on your station. Only songs that are already in your playlists are requestable.
sv_SE: Aktivera lyssnare för att begära en låt för att spela på din station. Endast låtar som redan finns i dina spellistor är begärbara.

en: Enable Mail Delivery
sv_SE: Aktivera e-postleverans

en: Enable On-Demand Streaming
sv_SE: Aktivera On-Demand Streaming

en: Enable Public Pages
sv_SE: Aktivera offentliga sidor

en: Enable this setting to prevent metadata from being sent to the AutoDJ for files in this playlist. This is useful if the playlist contains jingles or bumpers.
sv_SE: Aktivera denna inställning för att förhindra att metadata skickas till AutoDJ för filer i den här spellistan. Detta är användbart om spellistan innehåller jingles eller liknande.

en: Enable to advertise this mount point on "Yellow Pages" public radio directories.
sv_SE: Aktivera för att annonsera denna monteringspunkt på "Gula sidor" offentliga radiokataloger.

en: Enable to advertise this relay on "Yellow Pages" public radio directories.
sv_SE: Aktivera för att annonsera detta relä på "Yellow Pages" offentliga radiokataloger.

en: Enable to allow listeners to select this relay on this station's public pages.
sv_SE: Aktivera för att tillåta lyssnare att välja detta relä på stationens publika sidor.

en: Enable to allow this account to log in and stream.
sv_SE: Aktivera för att tillåta detta konto att logga in och strömma.

en: Enable to have AzuraCast automatically run nightly backups at the time specified.
sv_SE: Aktivera för att få AzuraCast att automatiskt köra nattliga säkerhetskopior vid angiven tidpunkt.

en: Enable Two-Factor
sv_SE: Aktivera tvåfaktorsfaktor

en: Enable Two-Factor Authentication
sv_SE: Aktivera tvåfaktorsautentisering

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: End Date
sv_SE: Slutdatum

en: End Time
sv_SE: Sluttid

en: Enforce Schedule Times
sv_SE: Tvinga schemalagda tider

en: Enter "AzuraCast" as the application name. You can leave the URL fields unchanged. For "Scopes", only "write:media" and "write:statuses" are required.
sv_SE: Ange "AzuraCast" som programnamnet. Du kan lämna URL-fälten oförändrade. För "Scopes", endast "write:media" och "write:statuses" krävs.

en: Enter the current code provided by your authenticator app to verify that it's working correctly.
sv_SE: Ange den aktuella koden som tillhandahålls av din autentiseringsapp för att verifiera att den fungerar korrekt.

en: Enter the full URL of another stream to relay its broadcast through this mount point.
sv_SE: Ange den fullständiga URL:en till en annan ström för att vidarebefordra dess sändning genom denna monteringspunkt.

en: Enter your e-mail address to receive updates about your certificate.
sv_SE: Ange din e-postadress för att få uppdateringar om ditt certifikat.

en: Enter your password
sv_SE: Ange ditt lösenord

en: Episode
sv_SE: Avsnitt

en: Episodes
sv_SE: Avsnitt

en: Example: if the remote radio URL is http://station.example.com:8000/radio.mp3, enter "http://station.example.com:8000".
sv_SE: Exempel: om radions fjärr-URL är http://station.example.com:8000/radio.mp3, skriv "http://station.example.com:8000".

en: Exclude Media from Backup
sv_SE: Exkludera media från säkerhetskopia

en: Excluding media from automated backups will save space, but you should make sure to back up your media elsewhere. Note that only locally stored media will be backed up.
sv_SE: Exklusive media från automatiserade säkerhetskopior kommer det att spara utrymme, men du bör se till att säkerhetskopiera dina medier någon annanstans. Observera att endast lokalt lagrade medier kommer att säkerhetskopieras.

en: Export %{format}
sv_SE: Exportera %{format}

en: Export Media to CSV
sv_SE: Exportera media till CSV

en: Fallback Mount
sv_SE: Fallback Montera

en: Field Name
sv_SE: Fältets namn

en: File Name
sv_SE: Filnamn

en: Footer Text
sv_SE: Sidfot Text

en: For local filesystems, this is the base path of the directory. For remote filesystems, this is the folder prefix.
sv_SE: För lokala filsystem är detta huvudsökvägen för katalogen. För fjärrfilsystem är detta mappens prefix.

en: For most cases, use the default UTF-8 encoding. The older ISO-8859-1 encoding can be used if accepting connections from Shoutcast 1 DJs or using other legacy software.
sv_SE: För de flesta fall, använd standard UTF-8-kodning. Den äldre ISO-8859-1-kodningen kan användas om du accepterar anslutningar från Shoutcast 1 DJs eller använder andra äldre program.

en: for selected period
sv_SE: för vald period

en: For simple updates where you want to keep your current configuration, you can update directly via your web browser. You will be disconnected from the web interface and listeners will be disconnected from all stations.
sv_SE: För enkla uppdateringar där du vill behålla din nuvarande konfiguration kan du uppdatera direkt via din webbläsare. Du kommer att kopplas bort från webbgränssnittet och lyssnarna kommer att kopplas från alla stationer.

en: For some clients, use port:
sv_SE: För vissa klienter, använd port:

en: Forgot your password?
sv_SE: Glömt ditt lösenord?

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: From your smartphone, scan the code to the right using an authentication app of your choice (FreeOTP, Authy, etc).
sv_SE: Från din smartphone, skanna koden till höger med hjälp av en autentiseringsapp som du väljer (FreeOTP, Authy, etc).

en: Full Volume
sv_SE: Full volym

en: General Rotation
sv_SE: Allmän rotation

en: Generate Report
sv_SE: Skapa rapport

en: Generate/Renew Certificate
sv_SE: Generera/förnya certifikat

en: GeoLite is not currently installed on this installation.
sv_SE: GeoLite är inte installerat på den här installationen.

en: Get Next Song
sv_SE: Hämta nästa låt

en: Get Now Playing
sv_SE: Hämta spelas nu

en: Global
sv_SE: Globalt

en: Global Permissions
sv_SE: Globala rättigheter

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Hide Album Art on Public Pages
sv_SE: Dölj skivomslag på offentliga sidor

en: Hide AzuraCast Branding on Public Pages
sv_SE: Dölj AzuraCast Branding på offentliga sidor

en: Hide Metadata from Listeners ("Jingle Mode")
sv_SE: Dölj Metadata från lyssnare ("Jingle Mode")

en: High I/O Wait can indicate a bottleneck with the server's hard disk, a potentially failing hard disk, or heavy load on the hard disk.
sv_SE: Hög I/O Vänta kan indikera en flaskhals med serverns hårddisk, en potentiellt misslyckad hårddisk, eller tung belastning på hårddisken.

en: Higher weight playlists are played more frequently compared to other lower-weight playlists.
sv_SE: Spellistor med högre vikt spelas oftare jämfört med andra lägre vikt.

en: History
sv_SE: Historik

en: HLS Streams
sv_SE: HLS strömmar

en: Home
sv_SE: Hem

en: Homepage Redirect URL
sv_SE: URL för omdirigering

en: HTTP Live Streaming (HLS) is a new adaptive-bitrate streaming technology. From this page, you can configure the individual bitrates and formats that are included in the combined HLS stream.
sv_SE: HTTP Live Streaming (HLS) är en ny teknik för adaptiv-bitrate streaming. Från denna sida kan du konfigurera individuella bithastigheter och format som ingår i den kombinerade HLS-strömmen.

en: HTTP Live Streaming (HLS) is a new adaptive-bitrate technology supported by some clients. It does not use the standard broadcasting frontends.
sv_SE: HTTP Live Streaming (HLS) är en ny adaptive-bitrate-teknik som stöds av vissa klienter. Den använder inte vanliga sändningsfronter.

en: Icecast Clients
sv_SE: Icecast klienter

en: If a song has no album art, this URL will be listed instead. Leave blank to use the standard placeholder art.
sv_SE: Om en låt inte har något skivomslag, kommer denna URL att listas istället. Lämna tomt för att använda det förvalda skivomslaget.

en: If a visitor is not signed in and visits the AzuraCast homepage, you can automatically redirect them to the URL specified here. Leave blank to redirect them to the login screen by default.
sv_SE: Om en besökare inte är inloggad och besöker AzuraCasts hemsida, kan du automatiskt omdirigera dem till den URL som anges här. Lämna tomt för att omdirigera dem till inloggningsskärmen som standard.

en: If disabled, the playlist will not be included in radio playback, but can still be managed.
sv_SE: Om inaktiverad kommer spellistan inte att inkluderas i radiouppspelningen, men den kan fortfarande hanteras.

en: If disabled, the station will not broadcast or shuffle its AutoDJ.
sv_SE: Om inaktiverad, kommer stationen inte att sända eller blanda sin AutoDJ.

en: If enabled, a download button will also be present on the public "On-Demand" page.
sv_SE: Om aktiverad, kommer en nedladdningsknapp också att finnas på den publika sidan "On-Demand".

en: If enabled, AzuraCast will automatically record any live broadcasts made to this station to per-broadcast recordings.
sv_SE: Om aktiverad, kommer AzuraCast automatiskt spela in alla livesändningar som görs till denna station till inspelningar per sändning.

en: If enabled, AzuraCast will connect to the MusicBrainz database to attempt to find an ISRC for any files where one is missing. Disabling this may improve performance.
sv_SE: Om aktiverad, kommer AzuraCast att ansluta till MusicBrainz databas för att försöka hitta en ISRC för alla filer där man saknas. Inaktivera detta kan förbättra prestandan.

en: If enabled, music from playlists with on-demand streaming enabled will be available to stream via a specialized public page.
sv_SE: Om aktiverad, kommer musik från spellistor med on-demand streaming aktiverad att vara tillgänglig för att strömma via en specialiserad offentlig sida.

en: If enabled, streamers (or DJs) will be able to connect directly to your stream and broadcast live music that interrupts the AutoDJ stream.
sv_SE: Om aktiverad, kommer streamers (eller DJs) att kunna ansluta direkt till din ström och sända livemusik som avbryter AutoDJ-strömmen.

en: If enabled, the AutoDJ on this installation will automatically play music to this mount point.
sv_SE: Om aktiverad, kommer AutoDJ på den här installationen automatiskt att spela musik till den här monteringspunkten.

en: If enabled, the AutoDJ will automatically play music to this mount point.
sv_SE: Om aktiverad, kommer AutoDJ automatiskt spela upp musik till denna monteringspunkt.

en: If enabled, this streamer will only be able to connect during their scheduled broadcast times.
sv_SE: Om aktiverad, kommer denna streamer/DJ bara att kunna ansluta under sina schemalagda sändningstider.

en: If requests are enabled for your station, users will be able to request media that is on this playlist.
sv_SE: Om önskningar är aktiverade för din station, kommer användare att kunna önska låtar som finns i den här spellistan.

en: If requests are enabled, this specifies the minimum delay (in minutes) between a request being submitted and being played. If set to zero, a minor delay of 15 seconds is applied to prevent request floods.
sv_SE: Om förfrågningar är aktiverade, anger detta minsta fördröjning (i minuter) mellan en begäran som skickas och spelas. Om satt till noll, tillämpas en mindre fördröjning på 15 sekunder för att förhindra översvämningar.

en: If selected, album art will not display on public-facing radio pages.
sv_SE: Om vald, kommer skivomslag inte visas på offentliga radio sidor.

en: If selected, this will remove the AzuraCast branding from public-facing pages.
sv_SE: Om vald, kommer detta att ta bort AzuraCast branding från offentliga sidor.

en: If the end time is before the start time, the playlist will play overnight.
sv_SE: Om sluttiden är före starttiden kommer spellistan att spelas över natten.

en: If the end time is before the start time, the schedule entry will continue overnight.
sv_SE: Om sluttiden är före starttiden kommer schemat att fortsätta över natten.

en: If this mount is the default, it will be played on the radio preview and the public radio page in this system.
sv_SE: Om den här monteringen är förvald kommer den att spelas upp på radioförhandsgranskningen och den publika radiosidan i detta system.

en: If this mount point is not playing audio, listeners will automatically be redirected to this mount point. The default is /error.mp3, a repeating error message.
sv_SE: Om denna monteringspunkt inte spelar upp ljud kommer lyssnarna automatiskt att omdirigeras till denna monteringspunkt. Standardvärdet är /error.mp3, ett upprepande felmeddelande.

en: If this setting is set to "Yes", the browser URL will be used instead of the base URL when it's available. Set to "No" to always use the base URL.
sv_SE: Om denna inställning är inställd på "Ja", kommer webbläsarens URL att användas istället för bas-URL när den är tillgänglig. Sätt till "Nej" för att alltid använda bas-URL.

en: If this station has on-demand streaming and downloading enabled, only songs that are in playlists with this setting enabled will be visible.
sv_SE: Om denna station har on-demand streaming och nedladdning aktiverad, kommer endast låtar som finns i spellistor med denna inställning aktiverade att synas.

en: If you are broadcasting using AutoDJ, enter the source password here.
sv_SE: Om du sänder med AutoDJ, ange källlösenordet här.

en: If you are broadcasting using AutoDJ, enter the source username here. This may be blank.
sv_SE: Om du sänder med AutoDJ, ange källnamnet här. Detta kan vara tomt.

en: If you're experiencing a bug or error, you can submit a GitHub issue using the link below.
sv_SE: Om du upplever en bugg eller fel kan du skicka in ett GitHub-problem via länken nedan.

en: If your installation is constrained by CPU or memory, you can change this setting to tune the resources used by Liquidsoap.
sv_SE: Om din installation begränsas av CPU eller minne kan du ändra den här inställningen för att justera resurserna som används av Liquidsoap.

en: If your Mastodon username is "@test@example.com", enter "example.com".
sv_SE: Om ditt Mastodon-användarnamn är "@test@example.com", ange "example.com".

en: If your streaming software requires a specific mount point path, specify it here. Otherwise, use the default.
sv_SE: Om din streaming-programvara kräver en specifik monteringspunktsökväg, ange den här. Annars, använd standardinställningen.

en: If your web hook requires HTTP basic authentication, provide the password here.
sv_SE: Om din webhook kräver HTTP grundläggande autentisering, ange lösenordet här.

en: If your web hook requires HTTP basic authentication, provide the username here.
sv_SE: Om din webhook kräver HTTP grundläggande autentisering, ange användarnamnet här.

en: Import Changes from CSV
sv_SE: Importera ändringar från CSV

en: Import from PLS/M3U
sv_SE: Importera från PLS/M3U

en: Import Results
sv_SE: Importera resultat

en: Important: copy the key below before continuing!
sv_SE: Viktigt: kopiera nyckeln nedan innan du fortsätter!

en: In order to install Shoutcast:
sv_SE: För att installera Shoutcast:

en: In order to install Stereo Tool:
sv_SE: För att installera Stereo Tool:

en: In order to process quickly, web hooks have a short timeout, so the responding service should be optimized to handle the request in under 2 seconds.
sv_SE: För att kunna bearbeta snabbt, webb hooks har en kort timeout, så den svarande tjänsten bör optimeras för att hantera begäran på mindre än 2 sekunder.

en: Include in On-Demand Player
sv_SE: Inkludera i On-Demand spelare

en: Information about the current playing track will appear here once your station has started.
sv_SE: Information om det aktuella spåret visas här när din station har börjat.

en: Insert
sv_SE: Infoga

en: Install GeoLite IP Database
sv_SE: Installera GeoLite IP-databas

en: Install Shoutcast
sv_SE: Installera Shoutcast

en: Install Shoutcast 2 DNAS
sv_SE: Installera Shoutcast 2 DNAS

en: Install Stereo Tool
sv_SE: Installera Stereo Tool

en: Instructions
sv_SE: Instruktioner

en: Internal notes or comments about the user, visible only on this control panel.
sv_SE: Interna anteckningar eller kommentarer om användaren, synliga endast på den här kontrollpanelen.

en: International Standard Recording Code, used for licensing reports.
sv_SE: International Standard Recording Code, används för licensrapporter.

en: Intro
sv_SE: Introduktion

en: IP Geolocation is used to guess the approximate location of your listeners based on the IP address they connect with. Use the free built-in IP Geolocation library or enter a license key on this page to use MaxMind GeoLite.
sv_SE: IP Geolocation används för att gissa den ungefärliga platsen för dina lyssnare baserat på den IP-adress de ansluter med. Använd det inbyggda IP Geolocation biblioteket eller ange en licensnyckel på denna sida för att använda MaxMind GeoLite.

en: Jingle Mode
sv_SE: Jingelläge/Jingle Mode

en: Language
sv_SE: Språk

en: Last run:
sv_SE: Senaste körning:

en: Learn about Advanced Playlists
sv_SE: Lär dig mer om avancerade spellistor

en: Learn more about release channels in the AzuraCast docs.
sv_SE: Läs mer om utgivningskanaler i AzuraCast-dokumenten.

en: Learn more about this header.
sv_SE: Läs mer om denna header.

en: Leave blank to automatically generate a new password.
sv_SE: Lämna tomt för att automatiskt generera ett nytt lösenord.

en: Leave blank to play on every day of the week.
sv_SE: Lämna tomt för att spela på varje dag i veckan.

en: Leave blank to use the current password.
sv_SE: Lämna tomt för att använda det aktuella lösenordet.

en: Leave blank to use the default Telegram API URL (recommended).
sv_SE: Lämna tomt för att använda standard Telegram API-URL (rekommenderas).

en: Length
sv_SE: Längd

en: Let's get started by creating your Super Administrator account.
sv_SE: Låt oss komma igång genom att skapa ditt Superadministratörskonto.

en: LetsEncrypt provides simple, free SSL certificates allowing you to secure traffic through your control panel and radio streams.
sv_SE: LetsEncrypt erbjuder enkla, gratis SSL-certifikat så att du kan säkra trafiken genom din kontrollpanel och radiostyrningar.

en: Liquidsoap Performance Tuning
sv_SE: Liquidsoap Prestanda Tuning

en: List one IP address or group (in CIDR format) per line.
sv_SE: Lista en IP-adress eller grupp (i CIDR-format) per rad.

en: List one user agent per line. Wildcards (*) are allowed.
sv_SE: Lista en användaragent per rad. Wildcards (*) är tillåtna.

en: Listener Analytics Collection
sv_SE: Lyssnare Analytics-samling

en: Listener History
sv_SE: Lyssnar historik

en: Listener Report
sv_SE: Lyssnarrapport

en: Listener Request
sv_SE: Lyssnar önskningar

en: Listeners
sv_SE: Lyssnare

en: Listeners by Day
sv_SE: Lyssnare per dag

en: Listeners by Day of Week
sv_SE: Lyssnare per veckodag

en: Listeners by Hour
sv_SE: Lyssnare per timme

en: Listeners by Listening Time
sv_SE: Lyssnare efter lyssningstid

en: Listeners By Time Period
sv_SE: Lyssnare efter tidsperiod

en: Listeners Per Station
sv_SE: Lyssnare Per Station

en: Listening Time
sv_SE: Lyssningstid

en: Live Broadcast Recording Bitrate (kbps)
sv_SE: Direktsänd inspelning bithastighet (kbps)

en: Live Broadcast Recording Format
sv_SE: Live Broadcast Inspelnings Format

en: Live Listeners
sv_SE: Live lyssnare

en: Live Recordings Storage Location
sv_SE: Lagringsplats för live-inspelningar

en: Load Average
sv_SE: Laddning genomsnitt

en: Local
sv_SE: Lokal

en: Local Streams
sv_SE: Lokala strömmar

en: Log In
sv_SE: Logga in

en: Log Viewer
sv_SE: Loggvisare

en: Logs
sv_SE: Loggar

en: Logs by Station
sv_SE: Loggar efter station

en: Loop Once
sv_SE: Loopa en gång

en: Main Message Content
sv_SE: Huvudsakligt meddelande innehåll

en: Make HLS Stream Default in Public Player
sv_SE: Gör HLS Stream standard i offentlig spelare

en: Make the selected media play immediately, interrupting existing media
sv_SE: Gör så att det valda mediet spelas upp omedelbart, avbryter befintliga medier

en: Manage
sv_SE: Hantera

en: Manage SFTP Accounts
sv_SE: Hantera SFTP-konton

en: Manage Stations
sv_SE: Hantera stationer

en: Manual AutoDJ Mode
sv_SE: Manuellt AutoDJ-läge

en: Manual Updates
sv_SE: Manuella uppdateringar

en: Mastodon Account Details
sv_SE: Mastodon kontouppgifter

en: Mastodon Instance URL
sv_SE: Mastodon Instans URL

en: Matomo Installation Base URL
sv_SE: Matomo Installationsbas URL

en: Max Listener Duration
sv_SE: Max lyssnarens varaktighet

en: Maximum Listeners
sv_SE: Maximalt antal lyssnare

en: Maximum number of total listeners across all streams. Leave blank to use the default.
sv_SE: Maximalt antal lyssnare över alla strömmar. Lämna tomt för att använda standardinställningen.

en: MaxMind Developer Site
sv_SE: MaxMind Utvecklingssida

en: MaxMind License Key
sv_SE: MaxMind licensnyckel

en: Measurement ID
sv_SE: Mätnings ID

en: Measurement Protocol API Secret
sv_SE: Mätprotokollets API-hemlighet

en: Media File
sv_SE: Media Fil

en: Media Storage Location
sv_SE: Media Lagringsplats

en: Memory
sv_SE: Minne

en: Memory Stats Help
sv_SE: Minnesstatistik Hjälp

en: Message Body
sv_SE: Meddelandets text

en: Message Body on Song Change
sv_SE: Meddelandetext på låt ändra

en: Message Body on Station Offline
sv_SE: Meddelandetext på Station Offline

en: Message Body on Station Online
sv_SE: Meddelandetext på Station Online

en: Message Body on Streamer/DJ Connect
sv_SE: Meddelande på Streamer/DJ Anslutning

en: Message Body on Streamer/DJ Disconnect
sv_SE: Meddelande på Streamer/DJ frånkoppling

en: Message Customization Tips
sv_SE: Meddelande Anpassningstips

en: Message parsing mode
sv_SE: Tolkning av meddelande

en: Message Queues
sv_SE: Meddelandets köer

en: Message Recipient(s)
sv_SE: Meddelande Mottagare(er)

en: Message Subject
sv_SE: Ämne för meddelande

en: Message Visibility
sv_SE: Meddelande Synlighet

en: Microphone
sv_SE: Mikrofon

en: Microphone Source
sv_SE: Mikrofon källa

en: Minute of Hour to Play
sv_SE: Minut i timmen att spela

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: More
sv_SE: Mer

en: Most hosting providers will put more Virtual Machines (VPSes) on a server than the hardware can handle when each VM is running at full CPU load. This is called over-provisioning, which can lead to other VMs on the server "stealing" CPU time from your VM and vice-versa.
sv_SE: De flesta hostingleverantörer kommer att sätta fler virtuella maskiner (VPSes) på en server än maskinvaran kan hantera när varje VM körs vid full processorbelastning. Detta kallas överallokering, vilket kan leda till andra virtuella maskiner på servern "stjäla" CPU-tid från din VM och vice versa.

en: Most Played Songs
sv_SE: Mest spelade låtar

en: Most Recent Backup Log
sv_SE: Senaste säkerhetskopieringslogg

en: Mount Name:
sv_SE: Mount namn:

en: Mount Point URL
sv_SE: URL för monteringspunkt

en: Mount Points
sv_SE: Mount punkter

en: Mount points are how listeners connect and listen to your station. Each mount point can be a different audio format or quality. Using mount points, you can set up a high-quality stream for broadband listeners and a mobile stream for phone users.
sv_SE: Monteringspunkter är hur lyssnare ansluter och lyssnar på din station. Varje monteringspunkt kan vara ett annat ljudformat eller kvalitet. Med hjälp av monteringspunkter kan du ställa in en högkvalitativ ström för bredbandlyssnare och en mobil ström för telefonanvändare.

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Move to Directory
sv_SE: Flytta till katalog

en: Music Files
sv_SE: Musikfiler

en: Mute
sv_SE: Tysta

en: My Account
sv_SE: Mitt konto

en: Name
sv_SE: Namn

en: name@example.com
sv_SE: namn@exempel.se

en: Need Help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

en: Network Interfaces
sv_SE: Nätverksgränssnitt

en: Never run
sv_SE: Kör aldrig

en: New Directory
sv_SE: Ny katalog

en: New File Name
sv_SE: Nytt filnamn

en: New Folder
sv_SE: Ny mapp

en: New Key Generated
sv_SE: Ny nyckel genererad

en: New Password
sv_SE: Nytt lösenord

en: New Playlist
sv_SE: Ny spellista

en: New Playlist Name
sv_SE: Nytt spellistnamn

en: New Station Description
sv_SE: Ny Stationsbeskrivning

en: New Station Name
sv_SE: Nytt Stationsnamn

en: No
sv_SE: Nej

en: No AutoDJ Enabled
sv_SE: Ingen AutoDJ aktiverad

en: No Match
sv_SE: Ingen matchning

en: No other program can be using this port. Leave blank to automatically assign a port.
sv_SE: Inget annat program kan använda denna port. Lämna tomt för att automatiskt tilldela en port.

en: No records to display.
sv_SE: Inga poster att visa.

en: None
sv_SE: Ingen

en: Not Played
sv_SE: Inte spelad

en: Not Scheduled
sv_SE: Inte schemalagd

en: Note that restoring a backup will clear your existing database. Never restore backup files from untrusted users.
sv_SE: Observera att återställning av en säkerhetskopia kommer att rensa din befintliga databas. Återställ aldrig säkerhetskopieringsfiler från opålitliga användare.

en: Note: If your media metadata has UTF-8 characters, you should use a spreadsheet editor that supports UTF-8 encoding, like OpenOffice.
sv_SE: Obs! Om dina media-metadata har UTF-8-tecken bör du använda en kalkylbladsredigerare som stöder UTF-8-kodning, som OpenOffice.

en: Note: This should be the public-facing homepage of the radio station, not the AzuraCast URL. It will be included in broadcast details.
sv_SE: Obs: Detta bör vara radiostationens publika hemsida, inte AzuraCast URL. Den kommer att inkluderas i sändningsdetaljer.

en: Now
sv_SE: Nu

en: Now Playing
sv_SE: Nu Spelas

en: NowPlaying API Response
sv_SE: NowPlaying API Svar

en: Number of Backup Copies to Keep
sv_SE: Antal säkerhetskopior att behålla

en: Number of Minutes Between Plays
sv_SE: Antal minuter mellan spelningar

en: Number of seconds to overlap songs.
sv_SE: Antal sekunder att överlappa låtar.

en: Number of Songs Between Plays
sv_SE: Antal låtar mellan spelningar

en: Number of Visible Recent Songs
sv_SE: Antal synliga senaste låtar

en: On the Air
sv_SE: On Air just nu

en: Once per Hour
sv_SE: En gång i timmen

en: Once per x Minutes
sv_SE: En gång per x minuter

en: Once per x Songs
sv_SE: En gång per x låtar

en: Once these steps are completed, enter the "Access Token" from the application's page into the field below.
sv_SE: När dessa steg är färdiga, ange "Access Token" från applikationens sida i fältet nedan.

en: One important note on I/O Wait is that it can indicate a bottleneck or problem but also may be completely meaningless, depending on the workload and general available resources. A constantly high I/O Wait should prompt further investigation with more sophisticated tools.
sv_SE: En viktig anmärkning på I/O Wait är att det kan indikera en flaskhals eller problem men också kan vara helt meningslös, beroende på arbetsbelastning och allmänna resurser. En ständigt hög I/O Wait bör påskynda ytterligare utredning med mer sofistikerade verktyg.

en: Only loop through playlist once.
sv_SE: Loopa bara igenom spellistan en gång.

en: Only Post Once Every...
sv_SE: Bara posta en gång varje...

en: Optional: HTTP Basic Authentication Password
sv_SE: Valfritt: HTTP Grundläggande autentiseringslösenord

en: Optional: HTTP Basic Authentication Username
sv_SE: Valfritt: HTTP Basic Autentisering Användarnamn

en: Optional: Request Timeout (Seconds)
sv_SE: Valfritt: Begär tidsgräns (sekunder)

en: Optionally select an ID3v2 metadata field that, if present, will be used to set this field's value.
sv_SE: Valfritt välj ett ID3v2 metadatafält som, om närvarande, kommer att användas för att ställa in fältets värde.

en: Optionally specify a short URL-friendly name, such as "my_station_name", that will be used in this station's URLs. Leave this field blank to automatically create one based on the station name.
sv_SE: Ange eventuellt ett kort URL-vänligt namn, till exempel "my_station_name", som kommer att användas i den här stationens webbadresser. Lämna tomt för att automatiskt skapa ett baserat på kanalens namn.

en: Optionally specify an API-friendly name, such as "field_name". Leave this field blank to automatically create one based on the name.
sv_SE: Ange eventuellt ett API-vänligt namn, till exempel "field_name". Lämna tomt för att automatiskt skapa ett baserat på namnet.

en: Optionally supply an API token to allow IP address overriding.
sv_SE: Du kan ange en API-token för att tillåta att IP-adressen åsidosätts.

en: Optionally supply SSH public keys this user can use to connect instead of a password. Enter one key per line.
sv_SE: Som tillval tillhandahåller SSH publika nycklar som användaren kan använda för att ansluta istället för ett lösenord. Ange en nyckel per rad.

en: or
sv_SE: eller

en: Original Path
sv_SE: Ursprunglig sökväg

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Password:
sv_SE: Lösenord:

en: Paste the generated license key into the field on this page.
sv_SE: Klistra in den genererade licensnyckeln i fältet på denna sida.

en: Path/Suffix
sv_SE: Sökväg/Suffix

en: Play
sv_SE: Spela

en: Play Now
sv_SE: Spela nu

en: Playback Queue
sv_SE: Uppspelningskö

en: Playing Next
sv_SE: Nästa låt

en: Playlist
sv_SE: Spellista

en: Playlist 1
sv_SE: Spellista 1

en: Playlist 2
sv_SE: Spellista 2

en: Playlist Name
sv_SE: Namn på spellista

en: Playlist queue cleared.
sv_SE: Spellistekö rensad.

en: Playlist Type
sv_SE: Typ av spellista

en: Playlist Weight
sv_SE: Vikt för spellista

en: Playlist:
sv_SE: Spellista:

en: Playlists
sv_SE: Spellistor

en: Plays
sv_SE: Spelningar

en: Please log in to continue.
sv_SE: Logga in för att fortsätta.

en: Podcast media should be in the MP3 or M4A (AAC) format for the greatest compatibility.
sv_SE: Podcast media bör vara i MP3 eller M4A (AAC) format för största kompatibilitet.

en: Podcast Title
sv_SE: Podcast Titel

en: Podcasts Storage Location
sv_SE: Podcasts Lagrings Plats

en: Prefer Browser URL (If Available)
sv_SE: Föredrar Webbläsarens URL (Om tillgängligt)

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Privacy
sv_SE: Sekretess

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Programmatic Name
sv_SE: Programmskt namn

en: Provide a valid license key from Thimeo. Functionality is limited without a license key.
sv_SE: Ange en giltig licensnyckel från Thimeo. Funktionalitet är begränsad utan en licensnyckel.

en: Public Page
sv_SE: Offentlig sida

en: Public Page Background
sv_SE: Bakgrund för offentlig sida

en: Public Pages
sv_SE: Offentliga sidor

en: Publish to "Yellow Pages" Directories
sv_SE: Publicera till "Gula sidor" kataloger

en: Queue
sv_SE: Kö

en: Queue the selected media to play next
sv_SE: Lägg det valda mediet i kö

en: Ready to start broadcasting? Click to start your station.
sv_SE: Redo att börja sända? Klicka för att starta din station.

en: Received
sv_SE: Mottagen

en: Record Live Broadcasts
sv_SE: Spela in direktsändningar

en: Recover Account
sv_SE: Återställ konto

en: Refresh rows
sv_SE: Uppdatera rader

en: Relay
sv_SE: Relä

en: Relay Stream URL
sv_SE: Relä Stream URL

en: Release Channel
sv_SE: Släpp kanal

en: Reload
sv_SE: Ladda om

en: Reload Configuration
sv_SE: Ladda om konfiguration

en: Reload to Apply Changes
sv_SE: Ladda om för att tillämpa ändringar

en: Remember me
sv_SE: Kom ihåg mig

en: Remote
sv_SE: Fjärr

en: Remote Playback Buffer (Seconds)
sv_SE: Fjärruppspelningsbuffert (sekunder)

en: Remote Relays
sv_SE: Fjärrreläer

en: Remote relays let you work with broadcasting software outside this server. Any relay you include here will be included in your station's statistics. You can also broadcast from this server to remote relays.
sv_SE: Fjärrreläer låter dig arbeta med sändningsprogram utanför denna server. Alla reläer du inkluderar här kommer att inkluderas i din stations statistik. Du kan också sända från denna server till fjärrreläer.

en: Remote Station Administrator Password
sv_SE: Lösenord för fjärrstationens administratör

en: Remote Station Listening Mountpoint/SID
sv_SE: Fjärrstation lyssnande monteringspunkt/SID

en: Remote Station Listening URL
sv_SE: URL för fjärranslutning

en: Remote Station Source Mountpoint/SID
sv_SE: Fjärrstation Källa Mountpoint/SID

en: Remote Station Source Password
sv_SE: Lösenord för källa för fjärranslutning

en: Remote Station Source Port
sv_SE: Fjärrstation källport

en: Remote Station Source Username
sv_SE: Fjärr Station Källa Användarnamn

en: Remote Station Type
sv_SE: Typ av fjärrstation

en: Remote URL
sv_SE: Fjärr-URL

en: Remote URL Playlist
sv_SE: Fjärr-URL spellista

en: Remote URL Type
sv_SE: Fjärr-URL-typ

en: Remote: Dropbox
sv_SE: Fjärr : Dropbox

en: Remote: S3 Compatible
sv_SE: Fjärr : S3 kompatibel

en: Remote: SFTP
sv_SE: Fjärr: SFTP

en: Remove
sv_SE: Radera

en: Remove Key
sv_SE: Ta bort nyckel

en: Rename
sv_SE: Döp om

en: Rename File/Directory
sv_SE: Döp om fil/katalog

en: Reorder
sv_SE: Omordna

en: Reorder Playlist
sv_SE: Ordna om spellista

en: Repeat
sv_SE: Upprepa

en: Replace Album Cover Art
sv_SE: Ersätt skivomslag

en: Reports
sv_SE: Rapporter

en: Reprocess
sv_SE: Upprepa

en: Request
sv_SE: Önska

en: Request a Song
sv_SE: Önska en låt

en: Request Last Played Threshold (Minutes)
sv_SE: Begär senast spelade tröskelvärden (protokoll)

en: Request Minimum Delay (Minutes)
sv_SE: Begär minsta fördröjning (Minuter)

en: Request Song
sv_SE: Önska en låt

en: Requests
sv_SE: Förfrågningar

en: Reshuffle
sv_SE: Omfördela

en: Restart
sv_SE: Starta om

en: Restart Broadcasting
sv_SE: Starta om sändning

en: Restoring Backups
sv_SE: Återställer säkerhetskopior

en: Role Name
sv_SE: Rollens namn

en: Roles
sv_SE: Roller

en: Roles & Permissions
sv_SE: Roller och behörigheter

en: RSS Feed
sv_SE: RSS-flöde

en: Run Automatic Nightly Backups
sv_SE: Kör automatiska nattliga säkerhetskopior

en: Run Manual Backup
sv_SE: Kör manuell säkerhetskopiering

en: Run Task
sv_SE: Kör uppgift

en: Sample Rate
sv_SE: Samplingsfrekvens

en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save and Continue
sv_SE: Spara och fortsätt

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Changes first
sv_SE: Spara ändringar först

en: Schedule
sv_SE: Schema

en: Schedule View
sv_SE: Schemalägg vy

en: Scheduled
sv_SE: Planerad

en: Scheduled Backup Time
sv_SE: Schemalagd säkerhetskopieringstid

en: Scheduled Play Days of Week
sv_SE: Schemalagda speldagar i veckan

en: Scheduled playlists and other timed items will be controlled by this time zone.
sv_SE: Schemalagda spellistor och andra tidsinställda objekt kommer att kontrolleras av denna tidszon.

en: Scheduled Time #%{num}
sv_SE: Schemalagd tid #%{num}

en: Search
sv_SE: Sök

en: Seconds from the start of the song that the AutoDJ should start playing.
sv_SE: Sekunder från början av låten som AutoDJ borde börja spela.

en: Seconds from the start of the song that the AutoDJ should stop playing.
sv_SE: Sekunder från början av låten som AutoDJ borde sluta spela.

en: Secret Key
sv_SE: Hemlig nyckel

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: Security & Privacy
sv_SE: Säkerhet & Sekretess

en: See the Telegram documentation for more details.
sv_SE: Se Telegramdokumentationen för mer information.

en: See the Telegram Documentation for more details.
sv_SE: Se Telegram Dokumentation för mer information.

en: Seek
sv_SE: Sök

en: Segment Length (Seconds)
sv_SE: Segmentets längd (sekunder)

en: Segments in Playlist
sv_SE: Segment i spellista

en: Segments Overhead
sv_SE: Segment Overhead

en: Select
sv_SE: Välj

en: Select a theme to use as a base for station public pages and the login page.
sv_SE: Välj ett tema att använda som bas för offentliga sidor och inloggningssidan.

en: Select Configuration File
sv_SE: Välj konfigurationsfil

en: Select CSV File
sv_SE: Välj CSV-fil

en: Select Custom Fallback File
sv_SE: Välj anpassad reservfil

en: Select File
sv_SE: Välj fil

en: Select Intro File
sv_SE: Välj Intro fil

en: Select Media File
sv_SE: Välj mediefil

en: Select PLS/M3U File to Import
sv_SE: Välj PLS/M3U-fil att importera

en: Select PNG/JPG artwork file
sv_SE: Välj PNG/JPG fil

en: Select the category/categories that best reflects the content of your podcast.
sv_SE: Välj den kategori/kategorier som bäst speglar innehållet i din podcast.

en: Select the countries that are not allowed to connect to the streams.
sv_SE: Välj de länder som inte är tillåtna att ansluta till strömmarna.

en: Send Test Message
sv_SE: Skicka testmeddelande

en: Sender E-mail Address
sv_SE: Avsändarens e-postadress

en: Sender Name
sv_SE: Avsändarens namn

en: Sequential
sv_SE: Sekventiell

en: Server Status
sv_SE: Serverstatus

en: Services
sv_SE: Tjänster

en: Set a maximum disk space that this storage location can use. Specify the size with unit, i.e. "8 GB". Units are measured in 1024 bytes. Leave blank to default to the available space on the disk.
sv_SE: Ange ett maximalt diskutrymme som den här lagringsplatsen kan använda. Ange storleken med enheten, dvs. "8 GB". Enheter mäts i 1024 bytes. Lämna tomt till standard till det tillgängliga utrymmet på disken.

en: Set as Default Mount Point
sv_SE: Ange som standard monteringspunkt

en: Set cue and fade points using the visual editor. The timestamps will be saved to the corresponding fields in the advanced playback settings.
sv_SE: Ange kö- och toningspunkter med den visuella redigeraren. Tidsstämplarna kommer att sparas i motsvarande fält i de avancerade uppspelningsinställningarna.

en: Set Cue In
sv_SE: Ställ in Cue i

en: Set Cue Out
sv_SE: Ställ in Cue Out

en: Set Fade In
sv_SE: Ställ in toning

en: Set Fade Out
sv_SE: Ställ in tona ut

en: Set longer to preserve more playback history and listener metadata for stations. Set shorter to save disk space.
sv_SE: Ställ in längre för att bevara mer uppspelningshistorik och lyssnarmetadata för stationer. Ställ in kortare för att spara diskutrymme.

en: Set the length of time (seconds) a listener will stay connected to the stream. If set to 0, listeners can stay connected infinitely.
sv_SE: Ange tidslängd (sekunder) som en lyssnare kommer att vara ansluten till strömmen. Om satt till 0, kan lyssnarna hålla kontakten oändligt.

en: Set to * to allow all sources, or specify a list of origins separated by a comma (,).
sv_SE: Sätt till * för att tillåta alla källor, eller ange en lista med ursprung separerade med ett kommatecken (,).

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Setup instructions for broadcasting software are available on the AzuraCast wiki.
sv_SE: Installationsinstruktioner för sändningsprogram finns tillgängliga på AzuraCast wiki.

en: SFTP Password
sv_SE: SFTP Lösenord

en: SFTP Port
sv_SE: SFTP-port

en: SFTP Private Key
sv_SE: Privat nyckel för SFTP

en: SFTP Private Key Pass Phrase
sv_SE: Fras för SFTP-pass med privat nyckel

en: SFTP Username
sv_SE: SFTP Användarnamn

en: SFTP Users
sv_SE: SFTP Användare

en: Shoutcast 2 DNAS is not currently installed on this installation.
sv_SE: Shoutcast 2 DNAS är för närvarande inte installerad på den här installationen.

en: Shoutcast 2 DNAS is not free software, and its restrictive license does not allow AzuraCast to distribute the Shoutcast binary.
sv_SE: Shoutcast 2 DNAS är inte fri programvara och dess restriktiva licens tillåter inte AzuraCast att distribuera Shoutcast-binären.

en: Shoutcast Clients
sv_SE: Shoutcast klienter

en: Shoutcast License ID
sv_SE: Licens-ID för Shoutcast

en: Shoutcast User ID
sv_SE: Shoutcast Användar-ID

en: Show HLS Stream on Public Player
sv_SE: Visa HLS Stream på offentlig spelare

en: Show new releases within your update channel on the AzuraCast homepage.
sv_SE: Visa nya utgåvor i din uppdateringskanal på AzuraCasts hemsida.

en: Show on Public Pages
sv_SE: Visa på offentliga sidor

en: Show the station in public pages and general API results.
sv_SE: Visa stationen på publika sidor och allmänna API-resultat.

en: Show Update Announcements
sv_SE: Visa uppdateringsnotiser

en: Sign Out
sv_SE: Logga ut

en: Site Base URL
sv_SE: Webbplatsens bas-URL

en: Skip Song
sv_SE: Hoppa över låt

en: Skip to main content
sv_SE: Hoppa till huvudinnehållet

en: SMTP Host
sv_SE: SMTP värd

en: SMTP Password
sv_SE: SMTP Lösenord

en: SMTP Port
sv_SE: SMTP-port

en: SMTP Username
sv_SE: SMTP användarnamn

en: Some stream licensing providers may have specific rules regarding song requests. Check your local regulations for more information.
sv_SE: Vissa strömlicensieringsleverantörer kan ha specifika regler för låtförfrågningar. Kontrollera dina lokala regler för mer information.

en: Song
sv_SE: Låt

en: Song Album
sv_SE: Låtalbum

en: Song Artist
sv_SE: Låtartist

en: Song Genre
sv_SE: Låten genre

en: Song History
sv_SE: Låtlista

en: Song Length
sv_SE: Låtlängd

en: Song Lyrics
sv_SE: Låttext

en: Song Playback Order
sv_SE: Ordning för Låtuppspelning

en: Song Playback Timeline
sv_SE: Låtuppspelning Tidslinje

en: Song Requests
sv_SE: Låtförfrågningar

en: Song Title
sv_SE: Låttitel

en: Song-based
sv_SE: Låt-baserad

en: Song-Based Playlist
sv_SE: Låtbaserad spellista

en: SoundExchange Report
sv_SE: SoundExchange rapport

en: Source
sv_SE: Källa

en: Specify a mountpoint (i.e. "/radio.mp3") or a Shoutcast SID (i.e. "2") to specify a specific stream to use for statistics or broadcasting.
sv_SE: Ange en monteringspunkt (dvs. "/radio.mp3") eller en Shoutcast SID (dvs. "2") för att ange en specifik ström att använda för statistik eller sändning.

en: Specify the minute of every hour that this playlist should play.
sv_SE: Ange den minut varje timme som denna spellista ska spela.

en: SSH Public Keys
sv_SE: Offentliga SSH-nycklar

en: Start
sv_SE: Starta

en: Start Date
sv_SE: Startdatum

en: Start Station
sv_SE: Starta Station

en: Start Time
sv_SE: Starttid

en: Station Name
sv_SE: Stationens namn

en: Station Overview
sv_SE: Stationsöversikt

en: Station Permissions
sv_SE: Behörigheter för station

en: Station Statistics
sv_SE: Stationens statistik

en: Station Time
sv_SE: Station Tid

en: Station Time Zone
sv_SE: Tidszon för station

en: Station-Specific Debugging
sv_SE: Stationsspecifik felsökning

en: Stations
sv_SE: Stationer

en: Steal
sv_SE: Stjäla

en: Steal (St)
sv_SE: Stjäla (St)

en: Step 1: Scan QR Code
sv_SE: Steg 1: Skanna QR-koden

en: Step 2: Verify Generated Code
sv_SE: Steg 2: Verifiera genererad kod

en: Steps for configuring a Mastodon application:
sv_SE: Steg för att konfigurera en Mastodon-applikation:

en: Stereo Tool documentation.
sv_SE: Stereo Tool Dokumentation.

en: Stereo Tool Downloads
sv_SE: Stereo Tool Nedladdningar

en: Stereo Tool is an industry standard for software audio processing. For more information on how to configure it, please refer to the
sv_SE: Stereo Tool är en branschstandard för programvara ljudhantering. För mer information om hur man konfigurerar det, se

en: Stereo Tool is not currently installed on this installation.
sv_SE: Stereo Tool är för närvarande inte installerat på denna installation.

en: Stereo Tool is not free software, and its restrictive license does not allow AzuraCast to distribute the Stereo Tool binary.
sv_SE: Stereo Tool är inte fri programvara, och dess restriktiva licens tillåter inte AzuraCast att distribuera Stereo Tool binära.

en: Stereo Tool License Key
sv_SE: Stereo Tool licensnyckel

en: Stop
sv_SE: Stoppa

en: Storage Adapter
sv_SE: Adapter för lagring

en: Storage Location
sv_SE: Lagringsplats

en: Storage Locations
sv_SE: Lagringsplatser

en: Storage Quota
sv_SE: Lagring Kvot

en: Stream
sv_SE: Ström

en: Streamer Broadcasts
sv_SE: DJ Sändningar

en: Streamer Display Name
sv_SE: Visningsnamn för Streamer

en: Streamer password
sv_SE: Lösenord för Streamer

en: Streamer Username
sv_SE: Streamer användarnamn

en: Streamer/DJ Accounts
sv_SE: DJ konton

en: Streams
sv_SE: Strömmar

en: Submit Code
sv_SE: Skicka kod

en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Support Documents
sv_SE: Support Dokument

en: Supported file formats:
sv_SE: Filformat som stöds:

en: Switch Theme
sv_SE: Byt tema

en: Synchronization Tasks
sv_SE: Synkronisering Uppgifter

en: System Administration
sv_SE: Systemadministration

en: System Logs
sv_SE: Systemloggar

en: System Maintenance
sv_SE: Systemunderhåll

en: System Settings
sv_SE: Systeminställningar

en: Test
sv_SE: Testa

en: The amount of memory Linux is using for disk caching.
sv_SE: Mängden minne Linux använder för diskcachelagring.

en: The base URL where this service is located. Use either the external IP address or fully-qualified domain name (if one exists) pointing to this server.
sv_SE: Bas-URL där tjänsten är lokaliserad. Använd antingen den externa IP-adressen eller fullt kvalificerat domännamn (om det finns) som pekar på denna server.

en: The body of the POST message is the exact same as the NowPlaying API response for your station.
sv_SE: Kroppen i POST meddelandet är exakt samma som NowPlaying API svar för din station.

en: The contact person of the podcast. May be required in order to list the podcast on services like Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, etc.
sv_SE: Kontaktpersonen för podcasten. Kan krävas för att lista podcasten på tjänster som Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, etc.

en: The current CPU usage including I/O Wait and Steal.
sv_SE: Den aktuella processoranvändningen inklusive I/O Wait och Steal.

en: The current Memory usage excluding cached memory.
sv_SE: Den aktuella minnesanvändningen exklusive cachat minne.

en: The description of the episode. The typical maximum amount of text allowed for this is 4000 characters.
sv_SE: Beskrivningen av avsnittet. Det typiska maximala antalet text som tillåts för detta är 4000 tecken.

en: The description of your podcast. The typical maximum amount of text allowed for this is 4000 characters.
sv_SE: Beskrivningen av din podcast. Den typiska maximala mängden text som tillåts för detta är 4000 tecken.

en: The display name assigned to this mount point when viewing it on administrative or public pages. Leave blank to automatically generate one.
sv_SE: Visningsnamnet som tilldelats denna monteringspunkt när du visar det på administrativa eller offentliga sidor. Lämna tomt för att automatiskt generera en.

en: The display name assigned to this relay when viewing it on administrative or public pages. Leave blank to automatically generate one.
sv_SE: Visningsnamnet som tilldelats detta relä när du visar det på administrativa eller offentliga sidor. Lämna tomt för att automatiskt generera en.

en: The editable text boxes are areas where you can insert custom configuration code. The non-editable sections are automatically generated by AzuraCast.
sv_SE: De redigerbara textrutorna är områden där du kan infoga anpassad konfigurationskod. De icke-redigerbara avsnitten genereras automatiskt av AzuraCast.

en: The email of the podcast contact. May be required in order to list the podcast on services like Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, etc.
sv_SE: Mailet för podcast kontakt. Kan krävas för att lista podcast på tjänster som Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, etc.

en: The file name should look like:
sv_SE: Filnamnet ska se ut:

en: The format and headers of this CSV should match the format generated by the export function on this page.
sv_SE: Formatet och rubrikerna för denna CSV bör matcha det format som genereras av exportfunktionen på denna sida.

en: The full base URL of your Matomo installation.
sv_SE: Den fullständiga bas-URL: en för din Matomo-installation.

en: The I/O Wait is the percentage of time that the CPU is waiting for disk access before it can continue the work that depends on the result of this.
sv_SE: I/O Wait är den procentuella delen av tiden som processorn väntar på diskåtkomst innan den kan fortsätta arbetet som beror på resultatet av detta.

en: The language spoken on the podcast.
sv_SE: Språket som talas på podcasten.

en: The length of playback time that Liquidsoap should buffer when playing this remote playlist. Shorter times may lead to intermittent playback on unstable connections.
sv_SE: Längden på uppspelningstiden som Liquidsoap bör buffra när du spelar denna fjärrspellista. Kortare tider kan leda till intermittent uppspelning på instabila anslutningar.

en: The number of seconds of signal to store in case of interruption. Set to the lowest value that your DJs can use without stream interruptions.
sv_SE: Antalet sekunder av signal att lagra i händelse av avbrott. Ställ in till det lägsta värdet som dina DJs kan använda utan strömavbrott.

en: The number of seconds to wait for a response from the remote server before cancelling the request.
sv_SE: Antalet sekunder att vänta på ett svar från fjärrservern innan du avbryter begäran.

en: The numeric site ID for this site.
sv_SE: Det numeriska webbplats-ID för denna webbplats.

en: The parent directory where station playlist and configuration files are stored. Leave blank to use default directory.
sv_SE: Överordnad katalog där station spellista och konfigurationsfiler lagras. Lämna tomt för att använda standardkatalog.

en: The relative path of the file in the station's media directory.
sv_SE: Den relativa sökvägen för filen i stationens mediakatalog.

en: The station ID will be a numeric string that starts with the letter S.
sv_SE: Stations-ID kommer att vara en numerisk sträng som börjar med bokstaven S.

en: The streamer will use this password to connect to the radio server.
sv_SE: Streamern kommer att använda detta lösenord för att ansluta till radioservern.

en: The streamer will use this username to connect to the radio server.
sv_SE: Streamern kommer att använda detta användarnamn för att ansluta till radioservern.

en: The time period that the song should fade in. Leave blank to use the system default.
sv_SE: Den tidsperiod som låten ska tona in. Lämna tomt för att använda systemets standard.

en: The time period that the song should fade out. Leave blank to use the system default.
sv_SE: Den tidsperiod som låten ska tona ut. Lämna tomt för att använda systemets standard.

en: The URL that will receive the POST messages any time an event is triggered.
sv_SE: URL som kommer att ta emot POST-meddelanden när som helst en händelse utlöses.

en: The volume in decibels to amplify the track with. Leave blank to use the system default.
sv_SE: Volymen i decibel för att förstärka spåret med. Lämna tomt för att använda systemets standard.

en: The WebDJ lets you broadcast live to your station using just your web browser.
sv_SE: WebDJ kan du sända live till din station med bara din webbläsare.

en: Theme
sv_SE: Tema

en: There is no existing custom fallback file associated with this station.
sv_SE: Det finns ingen befintlig anpassad reservfil associerad med denna station.

en: There is no existing intro file associated with this mount point.
sv_SE: Det finns ingen befintlig intro-fil som är associerad med denna monteringspunkt.

en: There is no existing media associated with this episode.
sv_SE: Det finns inga befintliga medier associerade med denna episod.

en: There is no Stereo Tool configuration file present.
sv_SE: Det finns ingen Stereo Tool konfigurationsfil närvarande.

en: This account will have full access to the system, and you'll automatically be logged in to it for the rest of setup.
sv_SE: Detta konto kommer att ha full tillgång till systemet, och du kommer automatiskt att vara inloggad för resten av konfigurationen.

en: This can be generated in the "Events" section for a measurement.
sv_SE: Detta kan genereras i avsnittet "Händelser" för en mätning.

en: This can make it look like your memory is low while it actually is not. Some monitoring solutions/panels include cached memory in their used memory statistics without indicating this.
sv_SE: Detta kan göra att det ser ut som ditt minne är lågt medan det faktiskt inte. Vissa övervakningslösningar/paneler inkluderar cachat minne i sin minnesstatistik utan att ange detta.

en: This code will be included in the frontend configuration. Allowed formats are:
sv_SE: Denna kod kommer att inkluderas i frontend-konfigurationen. Tillåtna format är:

en: This configuration file should be a valid .sts file exported from Stereo Tool.
sv_SE: Denna konfigurationsfil ska vara en giltig .st-fil som exporteras från Stereo Tool.

en: This CSS will be applied to the main management pages, like this one.
sv_SE: Denna CSS kommer att tillämpas på huvudsidorna för hantering, som denna.

en: This CSS will be applied to the station public pages and login page.
sv_SE: Denna CSS kommer att tillämpas på stationen offentliga sidor och inloggningssidan.

en: This CSS will be applied to the station public pages.
sv_SE: Denna CSS kommer att tillämpas på stationens publika sidor.

en: This determines how many songs in advance the AutoDJ will automatically fill the queue.
sv_SE: Detta avgör hur många låtar i förväg AutoDJ automatiskt fyller kön.

en: This feature requires the AutoDJ feature to be enabled.
sv_SE: Denna funktion kräver att AutoDJ-funktionen aktiveras.

en: This file will be played on your radio station any time no media is scheduled to play or a critical error occurs that interrupts regular broadcasting.
sv_SE: Denna fil kommer att spelas upp på din radiostation när som helst inget media är schemalagt för att spela upp eller ett kritiskt fel inträffar som avbryter regelbunden sändning.

en: This image will be used as the default album art when this streamer is live.
sv_SE: Denna bild kommer att användas som standardskivomslag när denna streamer är live.

en: This introduction file should exactly match the bitrate and format of the mount point itself.
sv_SE: Denna introduktionsfil bör exakt matcha bithastigheten och formatet för själva monteringspunkten.

en: This is an advanced feature and custom code is not officially supported by AzuraCast. You may break your station by adding custom code, but removing it should fix any issues.
sv_SE: Detta är en avancerad funktion och anpassad kod stöds inte officiellt av AzuraCast. Du kan bryta din station genom att lägga till anpassad kod, men ta bort den bör åtgärda eventuella problem.

en: This is the informal display name that will be shown in API responses if the streamer/DJ is live.
sv_SE: Detta är det informella visningsnamnet som kommer att visas i API-svar om streamer/DJ är live.

en: This is the number of seconds until a streamer who has been manually disconnected can reconnect to the stream. Set to 0 to allow the streamer to immediately reconnect.
sv_SE: Detta är antalet sekunder tills en streamer som har kopplats bort manuellt kan återansluta till strömmen. Sätt till 0 för att tillåta streamern att omedelbart återansluta.

en: This javascript code will be applied to the station public pages and login page.
sv_SE: Denna javascript kod kommer att tillämpas på stationen offentliga sidor och inloggningssidan.

en: This javascript code will be applied to the station public pages.
sv_SE: Denna javascript kod kommer att tillämpas på stationen offentliga sidor.

en: This name should always begin with a slash (/), and must be a valid URL, such as /autodj.mp3
sv_SE: Detta namn bör alltid börja med ett snedstreck (/), och måste vara en giltig URL, såsom /autodj.mp3

en: This name will appear as a sub-header next to the AzuraCast logo, to help identify this server.
sv_SE: Detta namn kommer att visas som en underrubrik bredvid AzuraCast-logotypen, för att hjälpa till att identifiera denna server.

en: This playlist currently has no scheduled times. It will play at all times. To add a new scheduled time, click the button below.
sv_SE: Denna spellista har för närvarande inga schemalagda tider. Den kommer att spelas hela tiden. För att lägga till en ny schemalagd tid, klicka på knappen nedan.

en: This playlist will play every $x minutes, where $x is specified here.
sv_SE: Den här spellistan kommer att spelas varje $x minut, där $x anges här.

en: This playlist will play every $x songs, where $x is specified here.
sv_SE: Den här spellistan kommer att spela varje $x låtar, där $x anges här.

en: This port is not used by any external process. Only modify this port if the assigned port is in use. Leave blank to automatically assign a port.
sv_SE: Denna port används inte av någon extern process. Ändra endast denna port om den tilldelade porten används. Lämna tomt för att automatiskt tilldela en port.

en: This queue contains the remaining tracks in the order they will be queued by the AzuraCast AutoDJ (if the tracks are eligible to be played).
sv_SE: Denna kö innehåller de återstående spåren i den ordning de kommer att köas av AzuraCast AutoDJ (om spåren är berättigade att spelas).

en: This service can provide album art for tracks where none is available locally.
sv_SE: Denna tjänst kan ge skivomslag för spår där ingen är tillgänglig lokalt.

en: This software shuffles from playlists of music constantly and plays when no other radio source is available.
sv_SE: Denna programvara blandar från spellistor av musik konstant och spelar när ingen annan radiokälla är tillgänglig.

en: This specifies the minimum time (in minutes) between a song playing on the radio and being available to request again. Set to 0 for no threshold.
sv_SE: Detta anger den minsta tiden (i minuter) mellan en låt som spelas på radio och är tillgänglig att begära igen. Sätt till 0 för ingen tröskel.

en: This specifies the time range (in minutes) of the song history that the duplicate song prevention algorithm should take into account.
sv_SE: Detta specificerar tidsintervallet (i minuter) av låthistoriken som den duplicerade låtförebyggande algoritmen bör ta hänsyn till.

en: This station's time zone is currently %{tz}.
sv_SE: Tidszonen för denna station är för närvarande %{tz}.

en: This streamer is not scheduled to play at any times.
sv_SE: Denna streamer är inte planerad att spela när som helst.

en: This URL is provided within the Discord application.
sv_SE: Denna URL tillhandahålls inom Discord-programmet.

en: This web hook will only run when the selected event(s) occur on this specific station.
sv_SE: Denna webhook kommer endast att köras när de valda evenemangen inträffar på denna specifika station.

en: This will be used as the label when editing individual songs, and will show in API results.
sv_SE: Detta kommer att användas som etikett när du redigerar enskilda låtar, och kommer att visa i API-resultat.

en: This will clear any pending unprocessed messages in all message queues.
sv_SE: Detta kommer att rensa alla väntande obehandlade meddelanden i alla meddelandeköer.

en: This will produce a significantly smaller backup, but you should make sure to back up your media elsewhere. Note that only locally stored media will be backed up.
sv_SE: Detta kommer att producera en betydligt mindre säkerhetskopia, men du bör se till att säkerhetskopiera dina medier någon annanstans. Observera att endast lokalt lagrade medier kommer att säkerhetskopieras.

en: Thumbnail Image URL
sv_SE: Miniatyrbild URL

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Time
sv_SE: Tid

en: Time Display
sv_SE: Visning av tid

en: Time spent waiting for disk I/O to be completed.
sv_SE: Tidsåtgång i väntan på att disk I/O ska slutföras.

en: Time stolen by other virtual machines on the same physical server.
sv_SE: Tid stulen av andra virtuella maskiner på samma fysiska server.

en: Time Zone
sv_SE: Tidszon

en: Title
sv_SE: Titel

en: To alleviate this potential problem with shared CPU resources, hosts assign "credits" to a VPS which are used up according to an algorithm based on the CPU load as well as the time over which the CPU load is generated. If your VM's assigned credit is used up, they will take CPU time from your VM and assign it to other VMs on the machine. This is seen as the "Steal" or "St" value.
sv_SE: För att lindra detta potentiella problem med delade CPU-resurser, värdar tilldela "krediter" till en VPS som används upp enligt en algoritm baserad på CPU-belastning samt den tid över vilken CPU-belastningen genereras. Om din VM:s tilldelade kredit används kommer de att ta CPU-tid från din VM och tilldela den till andra virtuella maskiner på maskinen. Detta ses som "Steal" eller "St" värde.

en: To customize installation settings, or if automatic updates are disabled, you can follow our standard update instructions to update via your SSH console.
sv_SE: För att anpassa installationsinställningarna, eller om automatiska uppdateringar är inaktiverade, kan du följa våra standard uppdateringsinstruktioner för att uppdatera via din SSH-konsol.

en: To download the GeoLite database:
sv_SE: Ladda ner GeoLite-databasen:

en: To play once per day, set the start and end times to the same value.
sv_SE: Om du vill spela en gång per dag, ange start- och sluttider till samma värde.

en: To restore a backup from your host computer, run:
sv_SE: För att återställa en säkerhetskopia från din värddator, kör:

en: To retrieve detailed unique listeners and client details, an administrator password is often required.
sv_SE: För att hämta detaljerade unika lyssnare och klientdetaljer krävs ofta ett administratörslösenord.

en: To set this schedule to run only within a certain date range, specify a start and end date.
sv_SE: För att ställa in detta schema till att endast köras inom ett visst datumintervall, ange ett start- och slutdatum.

en: To use this feature, a secure (HTTPS) connection is required. Firefox is recommended to avoid static when broadcasting.
sv_SE: För att använda den här funktionen krävs en säker (HTTPS). Firefox rekommenderas att undvika statisk anslutning vid sändning.

en: To verify that the code was set up correctly, enter the 6-digit code the app shows you.
sv_SE: För att verifiera att koden är korrekt inställd, ange den 6-siffriga koden som appen visar dig.

en: Toggle Menu
sv_SE: Växla meny

en: Toggle Sidebar
sv_SE: Växla sidofält

en: Top Browsers by Connected Time
sv_SE: Topp Webbläsare efter ansluten tid

en: Top Browsers by Listeners
sv_SE: Flest webbläsare av lyssnare

en: Top Countries by Connected Time
sv_SE: Topp länder av ansluten tid

en: Top Countries by Listeners
sv_SE: Toppländer av lyssnare

en: Top Streams by Connected Time
sv_SE: Top Streams av ansluten tid

en: Top Streams by Listeners
sv_SE: Toppströmmar av lyssnare

en: Total Disk Space
sv_SE: Total disk-yta

en: Total Listener Hours
sv_SE: Totalt antal lyssnartimmar

en: Total RAM
sv_SE: Totalt RAM

en: Transmitted
sv_SE: Överförd

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: TuneIn Partner ID
sv_SE: TuneIn partner-ID

en: TuneIn Partner Key
sv_SE: Tunein-partnernyckel

en: Two-Factor Authentication
sv_SE: Tvåfaktorsautentisering

en: Two-factor authentication improves the security of your account by requiring a second one-time access code in addition to your password when you log in.
sv_SE: Tvåfaktorsautentisering förbättrar säkerheten för ditt konto genom att kräva en andra engångskod utöver ditt lösenord när du loggar in.

en: Typically a website with content about the episode.
sv_SE: Vanligtvis en webbplats med innehåll om avsnittet.

en: Typically the home page of a podcast.
sv_SE: Vanligtvis startsidan för en podcast.

en: Unable to update.
sv_SE: Det gick inte att uppdatera.

en: Unassigned Files
sv_SE: Otilldelade filer

en: Unique
sv_SE: Unika

en: Unique identifier for the target chat or username of the target channel (in the format @channelusername).
sv_SE: Unik identifierare för målchatten eller användarnamnet för målkanalen (i formatet @channelusername).

en: Unique Listeners
sv_SE: Unika lyssnare

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Unknown Artist
sv_SE: Okänd artist

en: Unknown Title
sv_SE: Okänd titel

en: Unprocessable Files
sv_SE: Obearbetningsbara filer

en: Upcoming Song Queue
sv_SE: Kommande låt kö

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update AzuraCast
sv_SE: Uppdatera AzuraCast

en: Update AzuraCast via Web
sv_SE: Uppdatera AzuraCast via webben

en: Update Details
sv_SE: Uppdatera detaljer

en: Update Instructions
sv_SE: Uppdatera instruktioner

en: Update Metadata
sv_SE: Uppdatera metadata

en: Update via Web
sv_SE: Uppdatera via webben

en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Updated successfully.
sv_SE: Uppdaterad framgångsrikt.

en: Upload a Stereo Tool configuration file from the "Broadcasting" submenu in the station profile.
sv_SE: Ladda upp en Stereo Tool konfigurationsfil från "Broadcasting" undermenyn i stationen profilen.

en: Upload Custom Assets
sv_SE: Ladda upp anpassade tillgångar

en: Upload Stereo Tool Configuration
sv_SE: Ladda upp Stereo Tool konfigurationsfil

en: Upload the file on this page to automatically extract it into the proper directory.
sv_SE: Ladda upp filen på denna sida för att automatiskt extrahera den till rätt katalog.

en: Use
sv_SE: Använd

en: Use (Us)
sv_SE: Använd (U)

en: Use API keys to authenticate with the AzuraCast API using the same permissions as your user account.
sv_SE: Använd API-nycklar för att autentisera med AzuraCast API med samma behörigheter som ditt användarkonto.

en: Use High-Performance Now Playing Updates
sv_SE: Använd högpresterande nu uppspelningar

en: Use Secure (TLS) SMTP Connection
sv_SE: Använd Secure (TLS) SMTP-anslutning

en: Use Web Proxy for Radio
sv_SE: Använd Web Proxy för Radio

en: Used
sv_SE: Använt

en: Used for "Forgot Password" functionality, web hooks and other functions.
sv_SE: Används för "Glömt lösenord" funktionalitet, webbinhakar och andra funktioner.

en: User Accounts
sv_SE: Användarkonton

en: User Agent
sv_SE: Användarens agent

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username:
sv_SE: Användarnamn:

en: Users
sv_SE: Användare

en: Users with this role will have these permissions across the entire installation.
sv_SE: Användare med denna roll kommer att ha dessa behörigheter över hela installationen.

en: Users with this role will have these permissions for this single station.
sv_SE: Användare med denna roll kommer att ha dessa behörigheter för denna enda station.

en: Uses either Websockets, Server-Sent Events (SSE) or static JSON files to serve Now Playing data on public pages. This improves performance, especially with large listener volume. Disable this if you are encountering problems with the service or use multiple URLs to serve your public pages.
sv_SE: Använder antingen Websockets, Server-Sent Events (SSE) eller statiska JSON-filer för att tjäna Nu Spelar data på offentliga sidor. Detta förbättrar prestandan, särskilt med stor lyssnarvolym. Inaktivera detta om du stöter på problem med tjänsten eller använda flera webbadresser för att tjäna dina offentliga sidor.

en: Using this page, you can customize several sections of the Liquidsoap configuration. This allows you to add advanced functionality to your station's AutoDJ.
sv_SE: Med hjälp av denna sida kan du anpassa flera delar av Liquidsoap-konfigurationen. Detta gör att du kan lägga till avancerad funktionalitet till din stations AutoDJ.

en: Usually enabled for port 465, disabled for ports 587 or 25.
sv_SE: Vanligtvis aktiverad för port 465, inaktiverad för portar 587 eller 25.

en: Variables are in the form of:
sv_SE: Variabler är i form av:

en: View
sv_SE: Visa

en: View Profile
sv_SE: Visa profil

en: View tracks in playlist
sv_SE: Visa spår i spellistan

en: Visit the "My License Key" page under the "Services" section.
sv_SE: Besök sidan "Min licensnyckel" under avsnittet "Tjänster".

en: Visit your Mastodon instance.
sv_SE: Besök din Mastodon-instans.

en: Visual Cue Editor
sv_SE: Visuell Cue Editor

en: Volume
sv_SE: Volym

en: Wait
sv_SE: Vänta

en: Wait (Wa)
sv_SE: Vänta (Wa)

en: Waveform Zoom
sv_SE: Vågform Zoom

en: Web Hook Details
sv_SE: Information om webbkrok

en: Web Hook Name
sv_SE: Webb krok namn

en: Web Hook Triggers
sv_SE: Triggers för webbkrok

en: Web Hook URL
sv_SE: Webb krok URL

en: Web Hooks
sv_SE: Web Hookar

en: Web hooks automatically send a HTTP POST request to the URL you specify to notify it any time one of the triggers you specify occurs on your station.
sv_SE: Webhooks skickar automatiskt en HTTP POST-begäran till den URL du anger för att meddela den när som helst en av de utlösare du anger inträffar på din station.

en: Web hooks let you connect to external web services and broadcast changes to your station to them.
sv_SE: Med webbinhakar kan du ansluta till externa webbtjänster och sända ändringar till din station till dem.

en: Web Site URL
sv_SE: Hemsida URL

en: Web updates are not available for your installation. To update your installation, perform the manual update process instead.
sv_SE: Webbuppdateringar är inte tillgängliga för din installation. För att uppdatera din installation, utför den manuella uppdateringsprocessen istället.

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Welcome to AzuraCast!
sv_SE: Välkommen till AzuraCast!

en: Welcome!
sv_SE: Välkommen!

en: When making API calls, you can pass this value in the "X-API-Key" header to authenticate as yourself.
sv_SE: När du gör API-rop kan du skicka detta värde i huvudet "X-API-Key" för att autentisera som dig själv.

en: Whether the AutoDJ should attempt to avoid duplicate artists and track titles when playing media from this playlist.
sv_SE: Om AutoDJ ska försöka undvika dubbla artister och spåra titlar när du spelar media från den här spellistan.

en: Widget Type
sv_SE: Widget typ

en: Worst Performing Songs
sv_SE: Låtar med sämst utförande

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You
sv_SE: Du

en: You can also upload files in bulk via SFTP.
sv_SE: Du kan också ladda upp filer i bulk via SFTP.

en: You can find answers for many common questions in our support documents.
sv_SE: Du kan hitta svar på många vanliga frågor i våra supportdokument.

en: You can include any special mount point settings here, in either JSON { key: 'value' } format or XML <key>value</key>
sv_SE: Du kan inkludera några speciella monteringspunktsinställningar här, antingen i JSON { key: 'value' } format eller XML <key>värde</key>

en: You can only perform the actions your user account is allowed to perform.
sv_SE: Du kan endast utföra de åtgärder som ditt användarkonto får utföra.

en: You may need to connect directly to your IP address:
sv_SE: Du kan behöva ansluta direkt till din IP-adress:

en: You may need to connect directly via your IP address:
sv_SE: Du kan behöva ansluta direkt via din IP-adress:

en: You will not be able to retrieve it again.
sv_SE: Du kommer inte att kunna hämta det igen.

en: Your full API key is below:
sv_SE: Din fullständiga API-nyckel är nedan:

en: Your installation is currently on this release channel:
sv_SE: Din installation är för närvarande på denna releasekanal:

en: Your installation is up to date! No update is required.
sv_SE: Din installation är uppdaterad! Ingen uppdatering krävs.

en: Your installation needs to be updated. Updating is recommended for performance and security improvements.
sv_SE: Din installation måste uppdateras. Uppdatering rekommenderas för prestanda- och säkerhetsförbättringar.

en: Select...
sv_SE: Välj...

en: Too many forgot password attempts
sv_SE: För många glömde lösenordsförsök

en: You have attempted to reset your password too many times. Please wait 30 seconds and try again.
sv_SE: Du har försökt att återställa ditt lösenord för många gånger. Vänligen vänta 30 sekunder och försök igen.

en: Account Recovery
sv_SE: Återställning av konto

en: Account recovery e-mail sent.
sv_SE: E-post med återställning av konto skickat.

en: If the e-mail address you provided is in the system, check your inbox for a password reset message.
sv_SE: Om den e-postadress du angav är i systemet, kontrollera din inkorg för ett meddelande om återställning av lösenord.

en: Too many login attempts
sv_SE: För många inloggningsförsök

en: You have attempted to log in too many times. Please wait 30 seconds and try again.
sv_SE: Du har försökt att logga in för många gånger. Vänligen vänta 30 sekunder och försök igen.

en: Logged in successfully.
sv_SE: Inloggad framgångsrikt.

en: Complete the setup process to get started.
sv_SE: Slutför installationsprocessen för att komma igång.

en: Login unsuccessful
sv_SE: Inloggningen misslyckades

en: Your credentials could not be verified.
sv_SE: Dina uppgifter kunde inte verifieras.

en: User not found.
sv_SE: Användaren hittades inte.

en: Invalid token specified.
sv_SE: Ogiltig token angiven.

en: Logged in using account recovery token
sv_SE: Inloggad med kontoåterställningstoken

en: Your password has been updated.
sv_SE: Lösenordet ändrades framgångsrikt.

en: Set Up AzuraCast
sv_SE: Ställ in AzuraCast

en: Setup has already been completed!
sv_SE: Installationen har redan slutförts!

en: All Stations
sv_SE: Alla stationer

en: AzuraCast Application Log
sv_SE: AzuraCast-applikationslogg

en: AzuraCast Now Playing Log
sv_SE: AzuraCast spelar nu logg

en: AzuraCast Synchronized Task Log
sv_SE: Synkroniserad aktivitetslogg för AzuraCast

en: Service Log: %s (%s)
sv_SE: Servicelogg: %s (%s)

en: Nginx Access Log
sv_SE: Nginx åtkomstlogg

en: Nginx Error Log
sv_SE: Nginx fellogg

en: PHP Application Log
sv_SE: PHP-applikationslogg

en: Supervisord Log
sv_SE: Handledningslogg

en: Create a new storage location based on the base directory.
sv_SE: Skapa en ny lagringsplats baserat på baskatalogen.

en: You cannot modify yourself.
sv_SE: Du kan inte ändra dig själv.

en: You cannot remove yourself.
sv_SE: Du kan inte ta bort dig själv.

en: Test Message
sv_SE: Testa meddelande

en: This is a test message from AzuraCast. If you are receiving this message, it means your e-mail settings are configured correctly.
sv_SE: Detta är ett testmeddelande från AzuraCast. Om du får detta meddelande, betyder det att dina e-postinställningar är konfigurerade korrekt.

en: Test message sent successfully.
sv_SE: Testmeddelandet har skickats.

en: Less than Thirty Seconds
sv_SE: Mindre än 30 sekunder

en: Thirty Seconds to One Minute
sv_SE: Trettio sekunder till en minut

en: One Minute to Five Minutes
sv_SE: En minut till fem minuter

en: Five Minutes to Ten Minutes
sv_SE: Fem minuter till tio minuter

en: Ten Minutes to Thirty Minutes
sv_SE: Tio minuter till trettio minuter

en: Thirty Minutes to One Hour
sv_SE: Trettio minuter till en timme

en: One Hour to Two Hours
sv_SE: En timme till två timmar

en: More than Two Hours
sv_SE: Mer än två timmar

en: Mobile Device
sv_SE: Mobil enhet

en: Desktop Browser
sv_SE: Webbläsare för skrivbord

en: Non-Browser
sv_SE: Icke-webbläsare

en: Connected Seconds
sv_SE: Anslutna sekunder

en: File Not Processed: %s
sv_SE: Filen är inte behandlad: %s

en: Cover Art
sv_SE: Omslagsbild

en: File Processing
sv_SE: Filbehandling

en: No directory specified
sv_SE: Ingen katalog angiven

en: File not specified.
sv_SE: Fil ej angiven.

en: New path not specified.
sv_SE: Ingen ny sökväg angiven.

en: This station is out of available storage space.
sv_SE: Denna station har slut på tillgängligt lagringsutrymme.

en: Web hook enabled.
sv_SE: Web Hook aktiverad.

en: Web hook disabled.
sv_SE: Webbkrok inaktiverad.

en: Station reloaded.
sv_SE: Station laddades om.

en: Station restarted.
sv_SE: Stationen startades om.

en: Service stopped.
sv_SE: Tjänsten har stoppats.

en: Service started.
sv_SE: Tjänsten startade.

en: Service reloaded.
sv_SE: Tjänsten laddades om.

en: Service restarted.
sv_SE: Tjänsten startades om.

en: Song skipped.
sv_SE: Låten hoppades över.

en: Streamer disconnected.
sv_SE: Streamer/DJ frånkopplad.

en: Station Nginx Configuration
sv_SE: Station Nginx konfiguration

en: Liquidsoap Log
sv_SE: Liquidsoap Logg

en: Liquidsoap Configuration
sv_SE: Liquidsoap konfiguration

en: Icecast Access Log
sv_SE: Icecast Access Logg

en: Icecast Error Log
sv_SE: Icecast fellogg

en: Icecast Configuration
sv_SE: Icecast konfiguration

en: Shoutcast Log
sv_SE: Shoutcast logg

en: Shoutcast Configuration
sv_SE: Shoutcast konfiguration

en: Search engine crawlers are not permitted to use this feature.
sv_SE: Sökmotorsökare är inte tillåtna att använda denna funktion.

en: You are not permitted to submit requests.
sv_SE: Du har inte tillåtelse att skicka in förfrågningar.

en: This song or artist has been played too recently. Wait a while before requesting it again.
sv_SE: Denna låt eller artist har spelats för nyligen. Vänta ett tag innan du begär det igen.

en: You have submitted a request too recently! Please wait before submitting another one.
sv_SE: Du har skickat in en begäran för nyligen! Vänligen vänta innan du skickar in en annan.

en: Your request has been submitted and will be played soon.
sv_SE: Din begäran har skickats och kommer att spelas inom kort.

en: This playlist is not song-based.
sv_SE: Den här spellistan är inte låtbaserad.

en: Playlist emptied.
sv_SE: Spellistan tömd.

en: This playlist is not a sequential playlist.
sv_SE: Denna spellista är inte en sekventiell spellista.

en: Playlist reshuffled.
sv_SE: Spellista omfördelad.

en: Playlist enabled.
sv_SE: Spellista aktiverad.

en: Playlist disabled.
sv_SE: Spellista inaktiverad.

en: Playlist successfully imported; %d of %d files were successfully matched.
sv_SE: Spellistan importerades; %d av %d filer matchades framgångsrikt.

en: %d files processed.
sv_SE: %d filer bearbetade.

en: No recording available.
sv_SE: Ingen inspelning tillgänglig.

en: Record not found
sv_SE: Posten hittades inte

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
sv_SE: Den uppladdade filen överskrider upload_max_filesize direktivet i php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive from the HTML form.
sv_SE: Den uppladdade filen överskrider MAX_FILE_SIZE direktivet från HTML-formuläret.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
sv_SE: Den uppladdade filen laddades bara delvis upp.

en: No file was uploaded.
sv_SE: Ingen fil laddades upp.

en: No temporary directory is available.
sv_SE: Det finns ingen temporär katalog.

en: Could not write to filesystem.
sv_SE: Kunde inte skriva till filsystem.

en: Upload halted by a PHP extension.
sv_SE: Uppladdning stoppad av ett PHP-tillägg.

en: Unspecified error.
sv_SE: Ospecificerat fel.

en: Changes saved successfully.
sv_SE: Ändringar har sparats.

en: Record created successfully.
sv_SE: Posten skapades framgångsrikt.

en: Record updated successfully.
sv_SE: Posten uppdaterades framgångsrikt.

en: Record deleted successfully.
sv_SE: Posten har tagits bort.

en: Playlist: %s
sv_SE: Spellista: %s

en: The account associated with e-mail address "%s" has been set as an administrator
sv_SE: Kontot som är kopplat till e-postadressen "%s" har angetts som administratör

en: Account not found.
sv_SE: Kontot hittades inte.

en: Roll Back Database
sv_SE: Återställ databas

en: Running database migrations...
sv_SE: Kör databasmigreringar...

en: Database migration failed: %s
sv_SE: Databasmigrering misslyckades: %s

en: Database rolled back to stable release version "%s".
sv_SE: Databasen har återställts till den stabila versionen "%s".

en: AzuraCast Settings
sv_SE: AzuraCast Miljö

en: Setting Key
sv_SE: Inställning nyckel

en: Setting Value
sv_SE: Ställa in värde

en: Fixtures loaded.
sv_SE: Fixturer laddade.

en: Backing up initial database state...
sv_SE: Säkerhetskopierar ursprungligt databastillstånd...

en: We detected a database restore file from a previous (possibly failed) migration.
sv_SE: Vi upptäckte en databasåterställningsfil från en tidigare (möjligen misslyckad) migrering.

en: Attempting to restore that now...
sv_SE: Försöker att återställa det nu...

en: Attempting to roll back to previous database state...
sv_SE: Försöker rulla tillbaka till tidigare databastillstånd...

en: Your database was restored due to a failed migration.
sv_SE: Din databas återställdes på grund av en misslyckad migration.

en: Please report this bug to our developers.
sv_SE: Rapportera detta fel till våra utvecklare.

en: Restore failed: %s
sv_SE: Återställning misslyckades: %s

en: AzuraCast Backup
sv_SE: AzuraCast Kopia

en: Please wait while a backup is generated...
sv_SE: Vänligen vänta medan en säkerhetskopia genereras...

en: Creating temporary directories...
sv_SE: Skapar temporära kataloger...

en: Backing up MariaDB...
sv_SE: Säkerhetskopierar MariaDB...

en: Creating backup archive...
sv_SE: Skapar säkerhetskopieringsarkiv...

en: Cleaning up temporary files...
sv_SE: Rensar upp temporära filer...

en: Backup complete in %.2f seconds.
sv_SE: Säkerhetskopiering slutförd om %.2f sekunder.

en: Backup path %s not found!
sv_SE: Sökväg %s för säkerhetskopian hittades inte!

en: Imported locale: %s
sv_SE: Importerad lokal: %s

en: Database Migrations
sv_SE: Databas migreringar

en: Database is already up to date!
sv_SE: Databasen är redan uppdaterad!

en: Database migration completed!
sv_SE: Databasmigrering slutförd!

en: AzuraCast Initializing...
sv_SE: AzuraCast initierar...

en: AzuraCast Setup
sv_SE: AzuraCast Konfiguration

en: Welcome to AzuraCast. Please wait while some key dependencies of AzuraCast are set up...
sv_SE: Välkommen till AzuraCast. Vänta medan några nyckelberoenden för AzuraCast är inställda...

en: Running Database Migrations
sv_SE: Kör databasmigreringar

en: Generating Database Proxy Classes
sv_SE: Genererar databasproxyklasser

en: Reload System Data
sv_SE: Ladda om systemdata

en: Installing Data Fixtures
sv_SE: Installerar datainmatningar

en: Refreshing All Stations
sv_SE: Uppdaterar alla stationer

en: AzuraCast is now updated to the latest version!
sv_SE: AzuraCast är nu uppdaterad till den senaste versionen!

en: AzuraCast installation complete!
sv_SE: AzuraCast-installationen är klar!

en: Visit %s to complete setup.
sv_SE: Besök %s för att slutföra installationen.

en: %s is not recognized as a service.
sv_SE: %s känns inte igen som en tjänst.

en: It may not be registered with Supervisor yet. Restarting broadcasting may help.
sv_SE: Det kan inte registreras hos tillsynsmannen ännu. Starta om sändning kan hjälpa.

en: %s cannot start
sv_SE: %s kan inte starta

en: It is already running.
sv_SE: Den är redan igång.

en: %s cannot stop
sv_SE: %s kan inte stoppas

en: It is not running.
sv_SE: Den körs inte.

en: %s encountered an error: %s
sv_SE: %s stötte på ett fel: %s

en: Check the log for details.
sv_SE: Kontrollera loggen för detaljer.

en: You do not have permission to access this portion of the site.
sv_SE: Du har inte behörighet att komma åt denna del av webbplatsen.

en: You must be logged in to access this page.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att komma åt denna sida.

en: This station does not currently accept requests.
sv_SE: Denna station accepterar för närvarande inte låtönskningar.

en: This value is already used.
sv_SE: Detta värde används redan.

en: Storage location %s could not be validated: %s
sv_SE: Lagringsplatsen %s kunde inte valideras: %s

en: Storage location %s already exists.
sv_SE: Lagringsplatsen %s finns redan.

en: All Permissions
sv_SE: Alla behörigheter

en: View Station Page
sv_SE: Visa Stationssida

en: View Station Reports
sv_SE: Visa Station Rapporter

en: View Station Logs
sv_SE: Visa stationsloggar

en: Manage Station Profile
sv_SE: Hantera Station Profil

en: Manage Station Broadcasting
sv_SE: Hantera Stationssändning

en: Manage Station Streamers
sv_SE: Hantera Station Streamers

en: Manage Station Mount Points
sv_SE: Hantera monteringspunkter för Station

en: Manage Station Remote Relays
sv_SE: Hantera fjärrreläer från Station

en: Manage Station Media
sv_SE: Hantera Station Media

en: Manage Station Automation
sv_SE: Hantera Station Automation

en: Manage Station Web Hooks
sv_SE: Hantera Station webbinställningar

en: Manage Station Podcasts
sv_SE: Hantera stationens podcasts

en: View Administration Page
sv_SE: Visa administrationssida

en: View System Logs
sv_SE: Visa systemloggar

en: Administer Settings
sv_SE: Inställningar för administratör

en: Administer API Keys
sv_SE: Administrera API-Nycklar

en: Administer Stations
sv_SE: Administrera stationer

en: Administer Custom Fields
sv_SE: Administrera anpassade fält

en: Administer Backups
sv_SE: Administrera säkerhetskopior

en: Administer Storage Locations
sv_SE: Administrera lagringsplatser

en: Runs routine synchronized tasks
sv_SE: Kör rutinsynkroniserade uppgifter

en: Database
sv_SE: Databas

en: Web server
sv_SE: Webbserver

en: PHP queue processing worker
sv_SE: PHP köbearbetning arbetare

en: Frontend Assets
sv_SE: Gränssnittstillgångar

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
sv_SE: Denna produkt innehåller GeoLite2 data skapad av MaxMind, tillgänglig från %s.

en: IP Geolocation by DB-IP
sv_SE: IP Geolocation av DB-IP

en: GeoLite database not configured for this installation. See System Administration for instructions.
sv_SE: GeoLite-databasen är inte konfigurerad för den här installationen. Se Systemadministration för instruktioner.

en: Installation Not Recently Backed Up
sv_SE: Installationen är inte nyligen säkerhetskopierad

en: This installation has not been backed up in the last two weeks.
sv_SE: Denna installation har inte säkerhetskopierats under de senaste två veckorna.

en: Service Not Running: %s
sv_SE: Tjänsten körs inte: %s

en: One of the essential services on this installation is not currently running. Visit the system administration and check the system logs to find the cause of this issue.
sv_SE: En av de viktigaste tjänsterna för denna installation är för närvarande inte igång. Besök systemadministrationen och kontrollera systemloggarna för att hitta orsaken till detta problem.

en: New AzuraCast Stable Release Available
sv_SE: Ny stabil AzuraCast utgåva tillgänglig

en: Version %s is now available. You are currently running version %s. Updating is recommended.
sv_SE: Version %s är nu tillgänglig. Du kör för närvarande version %s. Uppdatering rekommenderas.

en: Your installation is currently %d update(s) behind the latest version. Updating is recommended.
sv_SE: Din installation ligger för närvarande %d uppdatering(ar) efter den senaste versionen. Uppdatering rekommenderas.

en: Switch to Stable Channel Available
sv_SE: Byte till stabil kanal tillgänglig

en: Synchronization Disabled
sv_SE: Synkronisering inaktiverad

en: Routine synchronization is currently disabled. Make sure to re-enable it to resume routine maintenance tasks.
sv_SE: Rutinsynkronisering är för närvarande inaktiverad. Se till att återaktivera den för att återuppta rutinmässiga underhållsuppgifter.

en: Synchronization Not Recently Run
sv_SE: Synkronisering ej nyligen körd

en: The routine synchronization task has not run recently. This may indicate an error with your installation.
sv_SE: Den rutinmässiga synkroniseringsuppgiften har inte körts nyligen. Detta kan indikera ett fel med din installation.

en: The performance profiling extension is currently enabled on this installation.
sv_SE: Tillägget för prestandaprofilering är för närvarande aktiverat på den här installationen.

en: You can track the execution time and memory usage of any AzuraCast page or application from the profiler page.
sv_SE: Du kan spåra exekveringstiden och minnesanvändningen av någon AzuraCast-sida eller program från profilersidan.

en: Profiler Control Panel
sv_SE: Profiler Kontrollpanel

en: Performance profiling is currently enabled for all requests.
sv_SE: Prestandaprofilering är för närvarande aktiverad för alla förfrågningar.

en: This can have an adverse impact on system performance. You should disable this when possible.
sv_SE: Detta kan ha en negativ inverkan på systemets prestanda. Du bör inaktivera detta när det är möjligt.

en: You may want to update your base URL to ensure it is correct.
sv_SE: Du kanske vill uppdatera din bas-URL för att säkerställa att den är korrekt.

en: If you regularly use different URLs to access AzuraCast, you should enable the "Prefer Browser URL" setting.
sv_SE: Om du regelbundet använder olika webbadresser för att komma åt AzuraCast, bör du aktivera inställningen "Föredrar Webbläsarens URL".

en: Your "Base URL" setting (%s) does not match the URL you are currently using (%s).
sv_SE: Din "Bas-URL" inställning (%s) matchar inte den URL du använder just nu (%s).

en: AzuraCast is free and open-source software.
sv_SE: AzuraCast är fri programvara med öppen källkod.

en: If you are enjoying AzuraCast, please consider donating to support our work. We depend on donations to build new features, fix bugs, and keep AzuraCast modern, accessible and free.
sv_SE: Om du gillar AzuraCast, vänligen överväg att donera för att stödja vårt arbete. Vi är beroende av donationer för att bygga nya funktioner, fixa buggar och hålla AzuraCast modernt, tillgängligt och gratis.

en: Donate to AzuraCast
sv_SE: Donera till AzuraCast

en: AzuraCast Installer
sv_SE: AzuraCast Installerare

en: Welcome to AzuraCast! Complete the initial server setup by answering a few questions.
sv_SE: Välkommen till AzuraCast! Slutför den ursprungliga serverkonfigurationen genom att svara på några frågor.

en: AzuraCast Updater
sv_SE: AzuraCast-uppdaterare

en: Change installation settings?
sv_SE: Ändra installationsinställningar?

en: AzuraCast is currently configured to listen on the following ports:
sv_SE: AzuraCast är för närvarande konfigurerad att lyssna på följande portar:

en: HTTP Port: %d
sv_SE: HTTP-port: %d

en: HTTPS Port: %d
sv_SE: HTTPS-port: %d

en: SFTP Port: %d
sv_SE: SFTP-port: %d

en: Radio Ports: %s
sv_SE: Radions portar: %s

en: Customize ports used for AzuraCast?
sv_SE: Anpassa portar som används för AzuraCast?

en: Writing configuration files...
sv_SE: Skriver konfigurationsfiler...

en: Server configuration complete!
sv_SE: Serverkonfigurationen slutförd!

en: This file was automatically generated by AzuraCast.
sv_SE: Denna fil genererades automatiskt av AzuraCast.

en: You can modify it as necessary. To apply changes, restart the Docker containers.
sv_SE: Du kan ändra det vid behov. För att tillämpa ändringar, starta om Docker behållare.

en: Remove the leading "#" symbol from lines to uncomment them.
sv_SE: Ta bort den ledande "#" symbolen från rader för att avkommentera den.

en: Valid options: %s
sv_SE: Giltiga alternativ: %s

en: Default: %s
sv_SE: Standard: %s

en: Additional Environment Variables
sv_SE: Ytterligare miljövariabler

en: (Docker Compose) All Docker containers are prefixed by this name. Do not change this after installation.
sv_SE: (Docker Compose) Alla Docker-behållare är prefixade av detta namn. Ändra inte detta efter installationen.

en: (Docker Compose) The amount of time to wait before a Docker Compose operation fails. Increase this on lower performance computers.
sv_SE: (Docker Compose) Mängden tid att vänta innan en Docker Compose operation misslyckas. Öka detta på datorer med lägre prestanda.

en: HTTP Port
sv_SE: HTTP-port

en: The main port AzuraCast listens to for insecure HTTP connections.
sv_SE: Den huvudsakliga porten AzuraCast lyssnar på för osäkra HTTP-anslutningar.

en: HTTPS Port
sv_SE: HTTPS-port

en: The main port AzuraCast listens to for secure HTTPS connections.
sv_SE: Den huvudsakliga hamnen AzuraCast lyssnar på för säkra HTTPS-anslutningar.

en: The port AzuraCast listens to for SFTP file management connections.
sv_SE: Porten AzuraCast lyssnar på för SFTP-filhanteringsanslutningar.

en: Station Ports
sv_SE: Station Portar

en: The ports AzuraCast should listen to for station broadcasts and incoming DJ connections.
sv_SE: Portarna AzuraCast bör lyssna på för stationssändningar och inkommande DJ-anslutningar.

en: Docker User UID
sv_SE: Docker Användar-ID

en: Set the UID of the user running inside the Docker containers. Matching this with your host UID can fix permission issues.
sv_SE: Ställ in UID på användaren som kör i Docker containers. Matcha detta med ditt värd-UID kan åtgärda behörighetsproblem.

en: Docker User GID
sv_SE: Docker Användar-GID

en: Set the GID of the user running inside the Docker containers. Matching this with your host GID can fix permission issues.
sv_SE: Ställ in GID på användaren i Docker containers. Matcha detta med ditt värd-GID kan åtgärda behörighetsproblem.

en: Use Podman instead of Docker.
sv_SE: Använd Podman istället för Docker.

en: Advanced: Use Privileged Docker Settings
sv_SE: Avancerat: Använd Privileged Docker-inställningar

en: The locale to use for CLI commands.
sv_SE: Språk att använda för kommandon CLI.

en: The application environment.
sv_SE: Programmiljö.

en: Manually modify the logging level.
sv_SE: Ändra loggningsnivån manuellt.

en: This allows you to log debug-level errors temporarily (for problem-solving) or reduce the volume of logs that are produced by your installation, without needing to modify whether your installation is a production or development instance.
sv_SE: Detta gör att du kan logga felsökningsnivå tillfälligt (för problemlösning) eller minska volymen av loggar som produceras av din installation, utan att behöva ändra om din installation är en produktions- eller utvecklingsinstans.

en: Enable Custom Code Plugins
sv_SE: Aktivera tilläggsmoduler för anpassad kod

en: Enable the composer "merge" functionality to combine the main application's composer.json file with any plugin composer files. This can have performance implications, so you should only use it if you use one or more plugins with their own Composer dependencies.
sv_SE: Aktivera kompositören "merge" funktionalitet för att kombinera huvudprogrammets composer.json fil med alla plugin kompositörsfiler. Detta kan ha prestandaeffekter, så du bör bara använda det om du använder en eller flera plugins med sina egna Composer beroenden.

en: Minimum Port for Station Port Assignment
sv_SE: Minsta Port för Station Port tilldelning

en: Modify this if your stations are listening on nonstandard ports.
sv_SE: Ändra detta om dina stationer lyssnar på icke-standard portar.

en: Maximum Port for Station Port Assignment
sv_SE: Maximal Port för Station Port tilldelning

en: Show Detailed Slim Application Errors
sv_SE: Visa detaljerade Slim programfel

en: This allows you to debug Slim Application Errors you may encounter. Please report any Slim Application Error logs to the development team on GitHub.
sv_SE: Detta gör att du kan felsöka Slim programfel du kan stöta på. Vänligen rapportera alla Slim programfelsloggar till utvecklingsteamet på GitHub.

en: MariaDB Host
sv_SE: MariaDB värd

en: Do not modify this after installation.
sv_SE: Ändra inte detta efter installationen.

en: MariaDB Port
sv_SE: MariaDB port

en: MariaDB Username
sv_SE: MariaDB Användarnamn

en: MariaDB Password
sv_SE: MariaDB Lösenord

en: MariaDB Database Name
sv_SE: MariaDB databasnamn

en: Auto-generate Random MariaDB Root Password
sv_SE: Auto-generera slumpmässigt MariaDB rotlösenord

en: MariaDB Root Password
sv_SE: MariaDB rotlösenord

en: Enable MariaDB Slow Query Log
sv_SE: Aktivera MariaDB Slow Query Log

en: Log slower queries to diagnose possible database issues. Only turn this on if needed.
sv_SE: Logga långsammare frågor för att diagnostisera eventuella databasproblem. Aktivera bara detta om det behövs.

en: MariaDB Maximum Connections
sv_SE: Maximal anslutning till MariaDB

en: Set the amount of allowed connections to the database. This value should be increased if you are seeing the "Too many connections" error in the logs.
sv_SE: Ange mängden tillåtna anslutningar till databasen. Detta värde bör ökas om du ser felet "För många anslutningar" i loggarna.

en: Enable Redis
sv_SE: Aktivera Redis

en: Disable to use a flatfile cache instead of Redis.
sv_SE: Inaktivera för att använda en flatfile-cache istället för Redis.

en: Redis Host
sv_SE: Redis värd

en: Redis Port
sv_SE: Redis port

en: PHP Maximum POST File Size
sv_SE: PHP Maximal POST-filstorlek

en: PHP Memory Limit
sv_SE: PHP-minnesgräns

en: PHP Script Maximum Execution Time (Seconds)
sv_SE: Maximal PHP skripttid (sekunder)

en: Short Sync Task Execution Time (Seconds)
sv_SE: Kort synkroniseringstid för utförande av uppgift (sekunder)

en: The maximum execution time (and lock timeout) for the 15-second, 1-minute and 5-minute synchronization tasks.
sv_SE: Maximal exekveringstid (och lås timeout) för synkroniseringsuppgifter på 15 sekunder, 1 minut och 5 minuter.

en: Long Sync Task Execution Time (Seconds)
sv_SE: Long Sync Task utförandetid (sekunder)

en: The maximum execution time (and lock timeout) for the 1-hour synchronization task.
sv_SE: Maximal exekveringstid (och lås timeout) för synkroniseringsuppgiften på 1 timme.

en: Now Playing Delay Time (Seconds)
sv_SE: Spelar nu fördröjningstid (sekunder)

en: The delay between Now Playing checks for every station. Decrease for more frequent checks at the expense of performance; increase for less frequent checks but better performance (for large installations).
sv_SE: Fördröjningen mellan Nu Spelar kontroller för varje station. Minskning för mer frekventa kontroller på bekostnad av prestanda; öka för mindre frekventa kontroller men bättre prestanda (för stora installationer).

en: Maximum PHP-FPM Worker Processes
sv_SE: Maximal PHP-FPM Worker Processes

en: Enable Performance Profiling Extension
sv_SE: Aktivera tillägg för prestandaprofiler

en: Profiling data can be viewed by visiting %s.
sv_SE: Profildata kan ses genom att besöka %s.

en: Profile Performance on All Requests
sv_SE: Profilens prestanda vid alla förfrågningar

en: This will have a significant performance impact on your installation.
sv_SE: Detta kommer att ha en betydande effekt på din installation.

en: Profiling Extension HTTP Key
sv_SE: HTTP-nyckel för profiltillägg

en: The value for the "SPX_KEY" parameter for viewing profiling pages.
sv_SE: Värdet för "SPX_KEY" parametern för visning av profilsidor.

en: Profiling Extension IP Allow List
sv_SE: Profilering Tillägg IP Tillåt lista

en: Enable web-based Docker image updates
sv_SE: Aktivera webbaserade Docker-bilduppdateringar

en: Album Artist
sv_SE: Album artist

en: Album Artist Sort Order
sv_SE: Sortera efter album artist

en: Album Sort Order
sv_SE: Sorteringsordning för album

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Commercial Information
sv_SE: Kommersiell information

en: Composer
sv_SE: Kompositör

en: Composer Sort Order
sv_SE: Sorteringsordning för kompositörer

en: Conductor
sv_SE: Dirigent

en: Content Group Description
sv_SE: Innehållsgruppens beskrivning

en: Copyright
sv_SE: Upphovsrätt

en: Copyright Message
sv_SE: Meddelande om upphovsrätt

en: Encoded By
sv_SE: Kodad av

en: Encoder Settings
sv_SE: Kodarinställningar

en: Encoding Time
sv_SE: Kodningstid

en: File Owner
sv_SE: Fil Ägare

en: File Type
sv_SE: Filtyp

en: Initial Key
sv_SE: Inledande nyckel

en: Internet Radio Station Name
sv_SE: Internet Radio Station Namn

en: Internet Radio Station Owner
sv_SE: Internet Radio Station Ägare

en: Involved People List
sv_SE: Medverkande personlista

en: Linked Information
sv_SE: Länkad information

en: Lyricist
sv_SE: Låttext

en: Media Type
sv_SE: Typ av media

en: Mood
sv_SE: Stämning

en: Music CD Identifier
sv_SE: Musik CD-ID

en: Musician Credits List
sv_SE: Musiker Kreditlista

en: Original Album
sv_SE: Ursprungligt album

en: Original Artist
sv_SE: Ursprunglig artist

en: Original Filename
sv_SE: Ursprungligt filnamn

en: Original Lyricist
sv_SE: Ursprunglig text

en: Original Release Time
sv_SE: Ursprunglig releasetid

en: Original Year
sv_SE: Ursprungligt år

en: Part of a Compilation
sv_SE: Ingår i en sammanställning

en: Part of a Set
sv_SE: Ingår i en uppsättning

en: Performer Sort Order
sv_SE: Ordning på Performer

en: Playlist Delay
sv_SE: Fördröjning av spellista

en: Produced Notice
sv_SE: Producerat meddelande

en: Publisher
sv_SE: Utgivare

en: Recording Time
sv_SE: Inspelningstid

en: Release Time
sv_SE: Släpp tid

en: Set Subtitle
sv_SE: Ange undertext

en: Subtitle
sv_SE: Undertext

en: Tagging Time
sv_SE: Taggning tid

en: Terms of Use
sv_SE: Användarvillkor

en: Title Sort Order
sv_SE: Sortera efter titel

en: Track Number
sv_SE: Spårnummer

en: Unsynchronised Lyrics
sv_SE: Osynkroniserad låttext

en: URL File
sv_SE: URL fil

en: URL Payment
sv_SE: URL Betalning

en: URL Publisher
sv_SE: URL Publicerare

en: URL Source
sv_SE: URL källa

en: URL User
sv_SE: URL användare

en: Year
sv_SE: År

en: An account recovery link has been requested for your account on "%s".
sv_SE: En återställningslänk för kontot har begärts för ditt konto på "%s".

en: Click the link below to log in to your account.
sv_SE: Klicka på länken nedan för att logga in på ditt konto.

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Powered by %s
sv_SE: Drivs av %s

en: Forgot Password
sv_SE: Glömt lösenord

en: Sign in
sv_SE: Logga in

en: Send Recovery E-mail
sv_SE: Skicka återställningsmejl

en: Enter Two-Factor Code
sv_SE: Ange tvåfaktorskod

en: Your account uses a two-factor security code. Enter the code your device is currently showing below.
sv_SE: Ditt konto använder en säkerhetskod med två faktorer. Ange koden som din enhet visar nedan.

en: Security Code
sv_SE: Säkerhetskod

en: This installation's administrator has not configured this functionality.
sv_SE: Den här installationens administratör har inte konfigurerat den här funktionen.

en: Contact an administrator to reset your password following the instructions in our documentation:
sv_SE: Kontakta en administratör för att återställa ditt lösenord enligt instruktionerna i vår dokumentation:

en: Password Reset Instructions
sv_SE: Instruktioner för återställning av lösenord
