azuracast - en to sr_CS translation catalogue (306 entries)

en: # Episodes
sr_CS: # Epizode

en: # Songs
sr_CS: # Pesme

en: %{ dj } is now live on %{ station }! Tune in now: %{ url }
sr_CS: %{ dj } je uživo sada na %{ station }! Slušajte sada: %{ url }

en: %{ minutes } minutes
sr_CS: %{ minutes } minuta

en: %{ seconds } seconds
sr_CS: %{ seconds } sekundi

en: %{ station } is back online! Tune in now: %{ url }
sr_CS: %{ station } je ponovo online! Slušajte odmah: %{ url }

en: %{ station } is going offline for now.
sr_CS: %{ station } je trenutno oflajn.

en: %{filesCount} File | %{filesCount} Files
sr_CS[0]: %{filesCount} fajl
sr_CS[1]: %{filesCount} fajlova
sr_CS[2]: %{filesCount} fajlova

en: %{listeners} Listener | %{listeners} Listeners
sr_CS[0]: %{listeners} slušalac
sr_CS[1]: %{listeners} slušalaca
sr_CS[2]: %{listeners} slušalaca

en: %{messages} queued messages
sr_CS: %{messages} poruka na čekanju

en: %{name} - Copy
sr_CS: %{name} - Kopija

en: %{numPlaylists} playlist | %{numPlaylists} playlists
sr_CS[0]: %{numPlaylists} plejlista
sr_CS[1]: %{numPlaylists} plejliste
sr_CS[2]: %{numPlaylists} plejlista

en: %{numSongs} uploaded song | %{numSongs} uploaded songs
sr_CS[0]: %{numSongs} postavljena pesma
sr_CS[1]: %{numSongs} postavljenih pesama
sr_CS[2]: %{numSongs} postavljenih pesama

en: %{spaceUsed} of %{spaceTotal} Used
sr_CS: %{spaceUsed} iskorišteno od ukupno %{spaceTotal}

en: %{spaceUsed} Used
sr_CS: %{spaceUsed} iskorišćeno

en: %{station} - Copy
sr_CS: %{station} - Kopija

en: 12 Hour
sr_CS: 12 sati

en: 24 Hour
sr_CS: 24 sata

en: A name for this stream that will be used internally in code. Should only contain letters, numbers, and underscores (i.e. "stream_lofi").
sr_CS: Naziv za ovaj tok koji će se interno koristiti u kodu.Treba da sadrži samo slova, brojeve i donje crte (tj. „stream_lofi“).

en: Access Code
sr_CS: Pristupni kod

en: Access Key ID
sr_CS: ID Ključa za Pristup

en: Access Token
sr_CS: Token za Pristup

en: Access Token Secret
sr_CS: Tajni Ključ za Token

en: Account Details
sr_CS: Detalji o nalogu

en: Account is Active
sr_CS: Nalog je Aktivan

en: Account List
sr_CS: Lista Naloga

en: Actions
sr_CS: Akcije

en: Add API Key
sr_CS: Dodaj API Ključ

en: Add Custom Field
sr_CS: Dodaj Novo Polje

en: Add Episode
sr_CS: Dodaj Epizodu

en: Add Files to Playlist
sr_CS: Dodaj Fajlove na Plajlistu

en: Add HLS Stream
sr_CS: Dodajte HLS Stream

en: Add Mount Point
sr_CS: Dodaj Izvorne Tačke

en: Add New GitHub Issue
sr_CS: Prijavi problema na GitHub-u

en: Add Playlist
sr_CS: Dodaj Plajlistu

en: Add Podcast
sr_CS: Dodaj Podcast

en: Add Remote Relay
sr_CS: Dodaj Spoljni Relej

en: Add Role
sr_CS: Dodaj Nivo Pristupa

en: Add Schedule Item
sr_CS: Dodaj kao Zakazano

en: Add SFTP User
sr_CS: Dodaj SFTP Korisnika

en: Add Station
sr_CS: Dodaj Stanicu

en: Add Storage Location
sr_CS: Dodaj Skladište Fajlova

en: Add Streamer
sr_CS: Dodaj Strimera

en: Add User
sr_CS: Dodaj Korisnika

en: Add Web Hook
sr_CS: Dodaj Veb Kuku

en: Administration
sr_CS: Administracija

en: Advanced
sr_CS: Napredno

en: Advanced Configuration
sr_CS: Napredna Konfiguracija

en: Advanced Manual AutoDJ Scheduling Options
sr_CS: Napredne opcije ručnog planiranja AutoDJ-a

en: Album Art
sr_CS: Slika Omota

en: Alert
sr_CS: Upozorenje

en: All listed domain names should point to this AzuraCast installation. Separate multiple domain names with commas.
sr_CS: Sva navedena imena domena treba da upućuju na ovu AzuraCast instalaciju. Odvojite više imena domena zarezima.

en: All Playlists
sr_CS: Sve Plejliste

en: All Podcasts
sr_CS: Svi Podcasti

en: All values in the NowPlaying API response are available for use. Any empty fields are ignored.
sr_CS: Sve vrednosti u odgovoru API-ja Trenutno igramo su dostupne za korišćenje. Sva prazna polja se ignorišu.

en: Allow Requests from This Playlist
sr_CS: Dozvoli naručivanje sa ove Plejliste

en: Allow Song Requests
sr_CS: Dozvoli naručivanje pesama

en: Allow Streamers / DJs
sr_CS: Dozvoliti strimere / DJ-e

en: Allowed IP Addresses
sr_CS: Dozvoljene IP Adrese

en: Always Use HTTPS
sr_CS: Koristi isključivo HTTPS

en: Amplify: Amplification (dB)
sr_CS: Jačina: Pojačanje (dB)

en: Analytics
sr_CS: Analitika

en: API "Access-Control-Allow-Origin" Header
sr_CS: API "Access-Control-Allow-Origin" Poruka zaglavlja

en: API Documentation
sr_CS: API Dokumentacija

en: API Key Description/Comments
sr_CS: API Ključ Opis/Komentari

en: API Keys
sr_CS: API Ključevi

en: API Version
sr_CS: API Verzija

en: Apply for an API key at Last.fm
sr_CS: Prijavi se za API ključ na Last.fm

en: Apply to Folders
sr_CS: Primeni na direktorijume

en: Are you sure?
sr_CS: Da li ste sigurni?

en: Art
sr_CS: Slika omota

en: Artist
sr_CS: Izvođač

en: Artwork
sr_CS: Poster

en: Artwork must be a minimum size of 1400 x 1400 pixels and a maximum size of 3000 x 3000 pixels for Apple Podcasts.
sr_CS: Poster mora biti minimalno 1400 x 1400 piksela do maksimalnih 3000 x 3000 piksela za Apple Podcast-e.

en: At the bottom of the page, click "Create my access token".
sr_CS: Na dnu stranice, kliknite na"Napravi moj Token za pristup".

en: Audit Log
sr_CS: Log Pregleda

en: Author
sr_CS: Autor

en: AutoDJ Bitrate (kbps)
sr_CS: AutoDJ Bitrejt (kbps)

en: AutoDJ Disabled
sr_CS: AutoDJ je Isključen

en: AutoDJ Format
sr_CS: Format AutoDJ-a

en: AutoDJ Service
sr_CS: AutoDJ Servis

en: Automatic Backups
sr_CS: Automatski Backup

en: Automatically Set from ID3v2 Value
sr_CS: Automatski preuzmi iz ID3v2 Vrednosti

en: Available Logs
sr_CS: Dostupni logovi

en: Avatar Service
sr_CS: Avatar Servis

en: Average Listeners
sr_CS: Prosečno slušalaca

en: Avoid Duplicate Artists/Titles
sr_CS: Izbegani Duplikate Izvođače/Naslove

en: AzuraCast First-Time Setup
sr_CS: AzuraCast Inicijalni Setup

en: AzuraCast Instance Name
sr_CS: AzuraCast Naziv Instance

en: AzuraCast Update Checks
sr_CS: AzuraCast Provera Nadogradnje

en: AzuraCast User
sr_CS: AzuraCast Korisnik

en: Back
sr_CS: Nazad

en: Backups
sr_CS: Backup-i

en: Banned Countries
sr_CS: Blokirane Zemlje

en: Banned IP Addresses
sr_CS: Blokirane IP Adrese

en: Banned User Agents
sr_CS: Blokirani Agenti

en: Base Station Directory
sr_CS: Osnovni Direktorijum Stanice

en: Base Theme for Public Pages
sr_CS: Osnovna Tema za Javne Stranice

en: Basic Info
sr_CS: Osnovno

en: Basic Information
sr_CS: Osnovne Informacije

en: Bot Token
sr_CS: Token za Bota

en: Branding Settings
sr_CS: Opcije Brendiranja

en: Broadcasting
sr_CS: Emitovanje

en: Broadcasting Service
sr_CS: Servisi za Emitovanje

en: Browser
sr_CS: Pretraživač

en: Browser Icon
sr_CS: Ikonica u Pretraživaču

en: Browsers
sr_CS: Pretraživači

en: Bucket Name
sr_CS: Naziv Bucket-a

en: By default, radio stations broadcast on their own ports (i.e. 8000). If you're using a service like CloudFlare or accessing your radio station by SSL, you should enable this feature, which routes all radio through the web ports (80 and 443).
sr_CS: Prema osnovim podešavanjima, svaka stanica emituje na svom portu (na primer 8012). Ako koristite servise kao što je CloudFlare ili pristupate strimu preko SSL-a, uključite ovu opciju da biste rutiali radio na veb portove (80 i 443).

en: Cached
sr_CS: Keširano

en: Cancel
sr_CS: Otkaži

en: Categories
sr_CS: Kategorije

en: Change
sr_CS: Promeni

en: Change Password
sr_CS: Promeni Lozinku

en: Changes
sr_CS: Izmene

en: Changes saved.
sr_CS: Izmene su sačuvane.

en: Character Set Encoding
sr_CS: Enkodiranje Karaktera

en: Chat ID
sr_CS: ID Četa

en: Clear
sr_CS: Očisti

en: Clear All Message Queues
sr_CS: Očisti Sve Poruke na Čekanju

en: Clear Artwork
sr_CS: Ukloni  Poster

en: Clear Cache
sr_CS: Očisti Keš

en: Clear File
sr_CS: Ukloni fajl

en: Clear Image
sr_CS: Ukloni Sliku

en: Clear List
sr_CS: Očisti listu

en: Clone
sr_CS: Kloniraj

en: Clone Station
sr_CS: Kloniraj Stanicu

en: Close
sr_CS: Zatvori

en: Comments
sr_CS: Komentari

en: Configure
sr_CS: Konfiguriši

en: Confirm
sr_CS: Potvrdi

en: Copied!
sr_CS: Kopirano!

en: Copy to Clipboard
sr_CS: Kopiraj u Memoriju

en: Copy to New Station
sr_CS: Kopiraj na Novu Stanicu

en: CPU Load
sr_CS: PROCESOR

en: CPU Stats Help
sr_CS: PROCESOR - Stat. Pomoć

en: Create a New Radio Station
sr_CS: Napravi Novu Stanicu

en: Create Account
sr_CS: Napravi Nalog

en: Create and Continue
sr_CS: Napravi i Nastavi

en: Create Directory
sr_CS: Napravi Direktorijum

en: Create New Key
sr_CS: Napravi Novi Ključ

en: Current page
sr_CS: Trenutna stranica

en: Current Password
sr_CS: Trenutna lozinka

en: Custom
sr_CS: Prilagođeno

en: Custom Configuration
sr_CS: Prilagođena konfiguracija

en: Dark
sr_CS: Tamna

en: for selected period
sr_CS: za odabrani period

en: Now playing on %{ station }:
sr_CS: Trenutno svira na %{ station }:

en: Once per x Minutes
sr_CS: Jednom u x minuta

en: Once per x Songs
sr_CS: Jednom u x pesama

en: or
sr_CS: ili

en: Previous
sr_CS: Prеthodno

en: Previous page
sr_CS: Prethodna stranica

en: Privacy
sr_CS: Privatnost

en: Profile
sr_CS: Profil

en: Public
sr_CS: Javno

en: Public Page
sr_CS: Javna stranica

en: Public Page Background
sr_CS: Pozadina javne stranice

en: Public Pages
sr_CS: Javne stranice

en: Publish Date
sr_CS: Datum objave

en: Random
sr_CS: Nasumično

en: Received
sr_CS: Primljeno

en: Remove
sr_CS: Ukloni

en: Remove Key
sr_CS: Ukloni Ključ

en: Rename
sr_CS: Preimenuj

en: Repeat
sr_CS: Ponovi

en: Request
sr_CS: Zahtev

en: Requests
sr_CS: Zahtevi

en: Required
sr_CS: Obavezno

en: Restart
sr_CS: Restartuj

en: Restart Broadcasting
sr_CS: Restartuj emitovanje

en: Run Task
sr_CS: Pokreni Zadatak

en: Saturday
sr_CS: Subota

en: Save
sr_CS: Snimi

en: Save and Continue
sr_CS: Snimi i Nastavi

en: Save Changes
sr_CS: Snimi Promene

en: Schedule
sr_CS: Zakazivanje

en: Search
sr_CS: Pretraga

en: Secret Key
sr_CS: Tajni Ključ

en: Security
sr_CS: Sigurnost

en: Seek
sr_CS: Traži

en: Select
sr_CS: Izaberi

en: Select File
sr_CS: Izaberi Fajl

en: Send E-mail
sr_CS: Pošalji email

en: Services
sr_CS: Servisi

en: Settings
sr_CS: Podešavanja

en: SFTP Host
sr_CS: SMTP server

en: SFTP Port
sr_CS: SMTP port

en: Size
sr_CS: Veličina

en: Source
sr_CS: Izvor

en: Start
sr_CS: Početak

en: Start Date
sr_CS: Datum početka

en: Start Streaming
sr_CS: Počni strimovanje

en: Stream
sr_CS: Strim

en: Streamer Display Name
sr_CS: Ime Strimera

en: Streamer Username
sr_CS: Korisničko ime Strimera

en: Streamer/DJ
sr_CS: Strimer/DJ

en: Streamer/DJ Accounts
sr_CS: Strimeri/DJ Nalozi

en: Streamers/DJs
sr_CS: Strimeri/DJ-evi

en: Streams
sr_CS: Strimovi

en: Submit Code
sr_CS: Pošalji Kod

en: Sunday
sr_CS: Nedelja

en: Supported file formats:
sr_CS: Podržani formati fajlova:

en: Switch Theme
sr_CS: Promeni Temu

en: Theme
sr_CS: Tema

en: Thursday
sr_CS: Četvrtak

en: Time
sr_CS: Vreme

en: Time spent waiting for disk I/O to be completed.
sr_CS: Vreme potrošeno na čekanje da se završi I/O operacija na disku.

en: Time stolen by other virtual machines on the same physical server.
sr_CS: Vreme ukradeno od strane drugih virtualnih mašina na ovom istom fizičkom serveru.

en: Time Zone
sr_CS: Vremenska Zona

en: Title
sr_CS: Naslov

en: Total Disk Space
sr_CS: Prostor na Disku

en: Total Listener Hours
sr_CS: Ukupno Sati Slušanja

en: Total RAM
sr_CS: Ukupno RAM-a

en: Transmitted
sr_CS: Transmitovano

en: Tuesday
sr_CS: Utorak

en: TuneIn Partner ID
sr_CS: TuneIn ID partnera

en: TuneIn Partner Key
sr_CS: TuneIn Ključ Partnera

en: TuneIn Station ID
sr_CS: TuneIn ID Stanice

en: Twitter Account Details
sr_CS: Twitter Nalog

en: Twitter Applications
sr_CS: Twitter Aplikacije

en: Unique Listeners
sr_CS: Prosečno slušalaca

en: Unknown
sr_CS: Nepoznato

en: Unknown Artist
sr_CS: Nepoznat Izvođač

en: Unknown Title
sr_CS: Nepoznat Naslov

en: Unprocessable Files
sr_CS: Fajlovi koji ne mogu biti procesirani

en: Up
sr_CS: Gore

en: Upcoming Song Queue
sr_CS: Pesme po redu zakazivanja

en: Update
sr_CS: Unapredi

en: Update Instructions
sr_CS: Instrukcije za Unapređenje

en: Update Metadata
sr_CS: Izmeni Meta podatke

en: Updated
sr_CS: Izmenjeno

en: Upload Custom Assets
sr_CS: Uvezi Svoje Matarijale

en: Upload the file on this page to automatically extract it into the proper directory.
sr_CS: Fajlovi koje unesete na ovoj stranici će automatski biti otpakovani u smešteni u odgovarajuće direktorijume.

en: Use
sr_CS: Koristi

en: Use (Us)
sr_CS: Koristi (Nas)

en: Use API keys to authenticate with the AzuraCast API using the same permissions as your user account.
sr_CS: Koristi API ključeve za autorizaciju putem AzuraCast API sa istim dozvolama kao i za koričnički nalog.

en: Use Replaygain Metadata
sr_CS: Koristi Metapodatke za Glasnoću

en: User Accounts
sr_CS: Nalozi Korisnika

en: User Agent
sr_CS: Korisnički Agent

en: Username
sr_CS: Korisničko

en: Username:
sr_CS: Korisničko ime:

en: Users
sr_CS: Korisnici

en: Usually enabled for port 465, disabled for ports 587 or 25.
sr_CS: Obično je uključeno za port 465, a isključeno za portove 587 ili 25.

en: View
sr_CS: Vidi

en: View tracks in playlist
sr_CS: Vidi pesme u plejlisti

en: Volume
sr_CS: Jačina zvuka

en: Wait
sr_CS: Čekanje

en: Wait (Wa)
sr_CS: Čekanje

en: Web DJ
sr_CS: Veb DJ

en: WebDJ
sr_CS: VebDJ

en: Website
sr_CS: Vebsajt

en: Wednesday
sr_CS: Sreda

en: Welcome to AzuraCast!
sr_CS: Dobro došli na AzuraCast!

en: Yes
sr_CS: Da

en: You
sr_CS: Ti

en: Visit %s to complete setup.
sr_CS: Posetite %s da biste završili setup.

en: AzuraCast Settings
sr_CS: AzuraCast Podešavanja

en: Backup path %s not found!
sr_CS: Putanje za snimanje backup-a %s nije pronađena!

en: AzuraCast Backup
sr_CS: AzuraCast Rezervna Kopija

en: Backing up MariaDB...
sr_CS: Backupujem MariaDB...

en: Backup complete in %.2f seconds.
sr_CS: Backup je završen za %.2f sekundi.

en: Account not found.
sr_CS: Nalog nije pronađen.

en: Streamer disconnected.
sr_CS: Strimer je diskonetovan.

en: All Stations
sr_CS: Sve Stanice

en: AzuraCast Application Log
sr_CS: AzuraCast Log Aplokacije

en: Backup not found.
sr_CS: Backup nije pronađen.

en: Your password has been updated.
sr_CS: Vaša lozinka je izmenjena.

en: Account Recovery
sr_CS: Povratak Naloga

en: Account recovery e-mail sent.
sr_CS: Email za povraćaj naloga je poslat.

en: User not found.
sr_CS: Korisnik nije pronađen.

en: Synchronization Disabled
sr_CS: Sinhronizacija je Isključena

en: Could not write to filesystem.
sr_CS: Ne mogu da snimim izmene u fajl sistemu.

en: Upload halted by a PHP extension.
sr_CS: Unos je sprečen od strane PHP ekstnzije.

en: Unspecified error.
sr_CS: Greška nije navedena.

en: Changes saved successfully.
sr_CS: Izmene su snimljene uspešno.

en: Comment
sr_CS: Komentar

en: Copyright
sr_CS: Autorska Prava

en: Year
sr_CS: Godina

en: All Permissions
sr_CS: Sve Dozvole

en: View Station Page
sr_CS: Vidi Stranu Stanice

en: View Station Reports
sr_CS: Vidi Izveštaj Stanice

en: View Station Logs
sr_CS: Vidi Logove Stanica

en: View Administration Page
sr_CS: Vidi Administrativnu Stranu

en: View System Logs
sr_CS: Vidi Sistemske Logove

en: Administer Settings
sr_CS: Izmeni Podešavanja

en: Administer API Keys
sr_CS: Uredi API Ključeve

en: Administer Stations
sr_CS: Uredi Stanice

en: Administer Custom Fields
sr_CS: Uredi Nova Polja

en: Administer Backups
sr_CS: Uredi Backup-e

en: Administer Storage Locations
sr_CS: Uredi Lokacije Smeštaja

en: %s is not recognized as a service.
sr_CS: %s nije prepoznat kao servis.

en: %s cannot start
sr_CS: %s ne može da startuje

en: %s cannot stop
sr_CS: %s ne može da stane

en: AzuraCast Installer
sr_CS: AzuraCast Instalacija

en: AzuraCast Updater
sr_CS: AzuraCast Nadogradnja

en: Change installation settings?
sr_CS: Promeni Postavke Instalacije?

en: (Docker Compose) All Docker containers are prefixed by this name. Do not change this after installation.
sr_CS: (Docker Compose) Svi Docker kontejneri imaju ovaj prefix ispred imena. Ne menjajte ovo posle instalacije.

en: (Docker Compose) The amount of time to wait before a Docker Compose operation fails. Increase this on lower performance computers.
sr_CS: (Docker Compose) Vreme čekanja pre nego što Docker Compose prograsi zadatak neuspešnim. Povečajte ovo u slučaju instalacije na slabijim računarima.

en: Valid options: %s
sr_CS: Validne opcije: %s

en: Additional Environment Variables
sr_CS: Dodatne Promenjive Sistema

en: View Details
sr_CS: Vidi Detaljno

en: name@example.com
sr_CS: ime@domen.com

en: Welcome!
sr_CS: Dobro došli!

en: Welcome to %s!
sr_CS: Dobrodošli na %s!

en: Security Code
sr_CS: Sigurnosni Kod
